Imieniny: Aleksego, Zbigniewa, Lukasza

Wydarzenia: Światowy Dzień Kota

Małopolska

Nowi dyrektorzy krakowskich muzeów

szczerski gliński betlej fot. MKiDN.gov.pl

Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński wręczył powołania na dyrektorów dwóch krakowskich muzeów. Dr hab. Andrzej Betlej – obecnie dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie – zastąpi prof. Jana Ostrowskiego na stanowisku dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu. Dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie zostanie dr hab. Andrzej Szczerski.

 

- Obaj panowie są takim średnim pokoleniem wybitnych polskich historyków sztuki i liderów, jeżeli chodzi o kwestie zarządzania kulturą, więc to jest gwarancja tego, że polska kultura będzie miała w osobach obu dyrektorów rękojmię tego, że obie instytucje będą się świetnie rozwijały - powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński.

Jak mówił, „wskazują na to także przedstawione przez nich programy rozwoju, kontynuacji funkcjonowania obu instytucji”. - To jest dobra wiadomość dla tych instytucji, dla Krakowa, ale dla Polski też - ocenił minister kultury.

 

Nowe funkcje wielkim wyzwaniem

Nowo powołany dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu powiedział, że powołanie jest dla niego „przede wszystkim wielkim wyzwaniem”. - Chciałabym, aby pewne rzeczy, których nauczyłem się w Muzeum Narodowym w Krakowie zostały zaadoptowane w Zamku Królewskim. To jest również pewna forma docenienia kadencji, która mija  - dodał.

- Z perspektywy historyka sztuki, można powiedzieć, że nie wyobrażam sobie wspanialszego zadania - ze względu na znaczenie zbiorów, ich specyfikę, wartość, a także to, że znajdują się one w najstarszym Muzeum Narodowym w Polsce - powiedział nowo powołany dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Szczerski. Dodał, że jest to "ukoronowanie drogi naukowej, ale też wielkie wyzwanie".

Obie kadencje są pięcioletnie i rozpoczną się 3 stycznia 2020 r.

 

Dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ

W latach 2012 – 2016 był dyrektorem Instytutu Historii Sztuki UJ, od 2016 r. jest dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie. Autor 10 książek i ponad 170 artykułów naukowych, uczestnik wielu stypendiów zagranicznych. Podczas kierowania Muzeum Narodowym w Krakowie zorganizował wiele doskonale przyjęte przez publiczność wystawy: cykl poświęcony St. Wyspiańskiemu – Wyspiański – Nieznany i Wyspiański – Posłowie, a także Design w Polsce po 1989 r., teraz komiks  czy wyróżniona nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sybilla wystawa #dziedzictwo; Sztuka w Auschwitz. Ponadto Muzeum Narodowe jest zaangażowane w bardzo ważną inwestycję – remont Muzeum Czartoryskich, która będzie ukończona jeszcze w tym roku. Nie można wreszcie pominąć udziału dyrektora Andrzeja Betleja w ogromnym sukcesie polskiej kultury, jakim był zakup kolekcji Czartoryskich dla Muzeum Narodowego w Krakowie.

 

Dr hab. Andrzej Szczerski

Kurator wielu wystaw zarówno w Polsce, jak i za granicą. Członek wielu rad muzealnych, zespołów eksperckich, w tym Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2009-2017 Prezes Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA, w latach 2013-2016 wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA International, 1 stycznia 2016 roku - 31 marca 2018 roku zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie ds. naukowych. Uczestnik wielu stypendiów zagranicznych. Laureat wielu nagród w dziedzinie historii sztuki.

Oceń treść:
;