Imieniny: Marii, Światozara, Makarego

Wydarzenia: Dzień Kupca

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Pod oknem

 fot. Łukasz Kaczyński

W dniach 7-9 września w Krakowie odbyła się jedenasta edycja rekolekcji "Mysterium fascinans". Na wydarzenie zorganizowane przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny przybyło ponad 200 osób z całej Polski.

Temat wydarzenia brzmiał „Modlić się liturgią. Mistagogia Eucharystii i Liturgii godzin”. - Chcieliśmy nie tylko przybliżyć uczestnikom teoretyczne treści, ale umożliwić im wykorzystanie tego, co poznali w praktyce. Stąd charakter spotkania - z jednej strony prelekcje, a z drugiej sporo czasu poświęconego na celebrowanie liturgii - opisał Michał Wsiołkowski, koordynator rekolekcji.

Po raz pierwszy rekolekcje odbyły się w krakowskim klasztorze oo. dominikanów przy ul. Stolarskiej, co było związane z trwającym remontem krakowskiego seminarium. - Nowe miejsce, nie zabrakło więc też nowych propozycji. Zarówno tematów, jak i mówców - podkreślił Wsiołkowski.

Nauki rekolekcyjne wygłosił w tym roku ks. Piotr Roszak z Torunia. Z kolei wśród prelegentów można było usłyszeć znanych polskich liturgistów, w tym ks. Stanisława Mieszczaka, sercanina z Krakowa czy o. Dominika Jurczaka OP, wykładowcę na rzymskim Anselmianum.

Wygłoszone referaty jasno ukazywało zebranym jak przeżyć liturgię pięknie i głęboko. Wśród tytułów wystąpień znalazło się m.in. „Mistagogia obrzędów wstępnych”, „Duchowość jutrzni i nieszporów” czy „Mistagogia przestrzeni liturgicznej”.

Jak zaznaczył ks. Krzysztof Porosło, inicjator liturgicznych rekolekcji, dobre poznanie głębi liturgicznych obrzędów może przemienić życie człowieka. - Ważne jest uświadomienie sobie, że to nie liturgia powinna się zmienić dla człowieka współczesnego, ale, że to on powinien ją odkrywać i się formować, by mógł w niej pełni uczestniczyć - powiedział kapłan.

Dodał, że jest to możliwe wtedy, kiedy człowiek uświadomi sobie, że nie trzeba modlić się w czasie liturgii, ale nią właśnie. - Wszystkimi słowami modlitw, pieśniami, gestami i postawami ciała. Trzeba zaangażować wszystkie zmysły w odbiór całego bogactwa liturgicznych symboli, którymi mówi do nas liturgia - wyjaśnił.

Sposób przekazu trudnych niejednokrotnie treści liturgicznych bardzo podobał się uczestnikom. - Eucharystia i Liturgia Godzin pozwala nam przebywać realnie z Chrystusem. Wchodzić z Nim w coraz większą zażyłość jak z przyjacielem. A przecież im bardziej kogoś znamy, jego rzeczywistość, tym bardziej możemy być z nim blisko. Stąd takie spojrzenie na liturgię jest niezwykle pomocne - przyznała s. Monika ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Jadwigi Królowej.

Rekolekcje „Mysterium fascinans” rokrocznie gromadzą około 200 osób, które chcą pogłębić rozumienie i przeżywanie liturgii. W dotychczasowych edycjach spotkań referaty głosili już m.in. ks. prof. Cesare Giraudo, ks. prof. Pierangelo Muroni, ks. prof. Czesław Krakowiak czy ks. prof. Bogusław Migut.

Główną ideą działalności organizatora spotkania - Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny - jest pragnienie, aby wszyscy wierni mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Co ważne - każdy chętny będzie mógł wysłuchać wygłoszonych podczas rekolekcji prelekcji na specjalnym audiobooku, który przygotują organizatorzy.

Oceń treść:
Źródło:
;