Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty

Wydarzenia:

Wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa

Polska

Obchody 30-lecia Caritas Polska

zbiórka wielkanocna fot. Caritas Polska

Caritas Polska obchodzi właśnie swoje 30-lecie, rocznicowe uroczystości odbędą się 9 października w Warszawie.

 

Współczesna Caritas Polska nawiązuje do przedwojennych tradycji kościelnej działalności charytatywnej. W odrodzonej po zaborach Rzeczpospolitej lokalne związki Caritas powstawały oddolnie, w diecezjach, poczynając od Wielkopolski. To właśnie w Poznaniu w 1929 r. powołano Instytut Caritas. 

Po wojnie komunistyczne władze szybko spacyfikowały próby wznowienia przez Kościół niezależnej działalności charytatywnej pod szyldem Caritas. Sama nazwa posłużyła zaś jako parawan do utworzenia w 1950 r. podporządkowanej państwu świeckiej organizacji, która przejęła placówki prowadzone przez Caritas przed wojną.

Nowe możliwości prowadzenia przez Kościół w Polsce działalności charytatywnej otworzyły się za sprawą zmian ustrojowych. 17 maja 1989 r. została uchwalona Ustawa o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej, na podstawie której 10 października 1990 r. Konferencja Episkopatu Polski powołała organizację pod nazwą Caritas Polska.

– Naszą siłą jest z jednej strony doświadczenie i ogromna skala działalności, z drugiej duża elastyczność i gotowość do reagowania na kryzysy, które nieustannie się pojawiają – ocenia ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Nie wybieramy, komu pomagać, w Kościele powszechnym miłosierdzie jest dla wszystkich i pomoc okazujemy każdemu potrzebującemu. Dlatego równocześnie realizujemy znane od lat akcje i organizujemy nowe kampanie, których potrzebę dyktuje rozwój wydarzeń.

Obchody 30-lecia Caritas Polska zostały zaplanowane na 9 października w Warszawie. Po uroczystej mszy świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej odbędzie się panel dyskusyjny „Solidarnie z Caritas”, a następnie gala, podczas której osoby i instytucje zasłużone dla organizacji otrzymają okolicznościowe odznaczenia. Artystycznym akcentem uroczystości będzie występ Stanisława Soyki z zespołem. Muzycy zaprezentują swoją interpretację „Tryptyku rzymskiego” Jana Pawła II.

Oceń treść:
;