Imieniny: Aleksego, Zbigniewa, Lukasza

Wydarzenia: Światowy Dzień Kota

Polska

Obchody 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej

sarkofag lecha i marii kaczyńskich fot. KP/Fra3.pl Sarkofag Lecha i Marii Kaczyńskich

Dziś 9. rocznica katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński z Małżonką Marią. Prezydent Andrzej Duda w Krakowie oddał hołd spoczywającej w krypcie katedry na Wawelu Parze Prezydenckiej. - Pamięć o ludziach, którzy odeszli w służbie ojczyźnie jest ważna - mówił Prezydent w Krakowie. Andrzej Duda odwiedził też krakowskie cmentarze. 

 

W krypcie wawelskiej katedry została odprawiona msza św. Następnie Andrzej Duda złożył kwiaty przed sarkofagiem śp. Marii i Lecha Kaczyńskich. Wspólnie z Prezydentem hołd tragicznie zmarłym rodzicom oddała Marta Kaczyńska z rodziną.

Prezydentowi towarzyszyli Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski oraz ministrowie KPRP Anna Surówka-Pasek, Błażej Spychalski  i Wojciech Kolarski. 

Uroczystości pogrzebowe Pary Prezydenckiej odbyły się w Krakowie 18 kwietnia 2010 r. Spoczęli oni w sarkofagu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu. W krypcie znajduje się także tablica ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Widnieje na niej łacińska sentencja Corpora dormiunt, vigilant animae (Ciała śpią, dusze czuwają), napis: "Pamięci ofiar katastrofy w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r." oraz nazwiska wszystkich ofiar katastrofy.


– Jak co roku, w rocznicę tragedii smoleńskiej, jesteśmy tutaj na Wawelu, aby pomodlić się, a jednocześnie oddać hołd i pamięć tym, którzy zginęli. Przede wszystkim Panu Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i jego Małżonce Pani Prezydentowej Marii Kaczyńskiej, ale także wszystkim tym, którzy wtedy odeszli zupełnie niespodziewanie dla nas – mówił Prezydent dziennikarzom po wyjściu z wawelskiej krypty. – Dziękuję, że akcentujemy to, że to jest dla nas tak ważne – ta pamięć o ludziach, którzy odeszli w służbie ojczyznie, którzy odeszli wykonując swoje obowiązki wobec polskiego państwa, obowiązek pamięci, bo przecież pojechali oddać hołd polskim oficerom pomordowanym w Katyniu w 1940 roku – podkreślił.

– Cieszę się, że dzisiaj jesteśmy tutaj razem i możemy uczcić ich pamięć, bo bardzo, bardzo nam ich brakuje. Szkoda, że ich nie ma z nami. Być może wiele spraw w Polsce wyglądałoby inaczej, może wyglądałoby lepiej, gdyby byli - ci ludzie ze wszystkich stron sceny politycznej, którzy wtedy pojechali do Katynia i którzy bezpowrotnie od nas odeszli, a wiernie służyli Rzeczypospolitej Polskiej – akcentował Prezydent. Dziękował wszystkim, którzy czczą ich pamięć, wspominają i modlą się za ich dusze.

Na Cmentarzu Rakowickim Prezydent złożył wieńce na grobach śp. Andrzeja Sariusza-Skąpskiego, śp. Wiesława Wody, śp. Andrzeja Kremera, śp. Janusza Kurtyki i śp. gen. Włodzimierza Potasińskiego. 

Na cmentarzu parafialnym na Salwatorze Prezydent złożył wieńce na grobach: śp. Ewy Bąkowskiej i śp. gen. Bronisława Kwiatkowskiego. Andrzej Duda odwiedził także grób śp. Zbigniewa Wassermana na krakowskich Bielanach.

Prezydentowi towarzyszyli Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski oraz ministrowie KPRP Anna Surówka-Pasek, Błażej Spychalski i Wojciech Kolarski. 

W Warszawie w Świątyni Opatrzności Bożej Prezydent złożył wieńce na grobach ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie śp. Ryszarda Kaczorowskiego, a także na grobach duchownych: prezesa Stowarzyszenia Parafiada śp. o. Józefa Jońca, kapelana Warszawskiej Rodziny Katyńskiej śp. ks. Zdzisława Króla i kapelana Federacji Rodzin Katyńskich śp. ks. Andrzeja Kwaśnika.  Andrzej Duda złożył również kwiaty przed tablicą upamiętniającą Ofiary Katastrofy Smoleńskiej.

Andrzej Duda odwiedzi też Cmentarz Wojskowy na Powązkach, aby złożyć wieńce przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz na grobach ofiar tragedii.

Po południu o godz. 16.00 Prezydent złoży znicze przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku oraz przed pomnikiem śp. Lecha Kaczyńskiego na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Wieczorem Prezydent wraz z Małżonką wezmą udział we mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. O godz. 20.45 Andrzej Duda będzie uczestniczył w uroczystościach przed Pałacem Prezydenckim, gdzie wygłosi przemówienie.

Ponadto, przez cały dzień ministrowie Kancelarii Prezydenta RP uczestniczą w uroczystościach upamiętniająch ofiry tragedii oraz złożą wieńce w miejscach pamięci.

 

Samolot specjalny Tu-154M, którym Para Prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy lecieli do Katynia na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, rozbił się 10 kwietnia 2010 r. o godzinie 8.41 w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny. W katastrofie zginęły także 94 inne osoby, w tym wielu wysokich rangą urzędników państwowych, dowódców wojskowych oraz duchownych. 

Oceń treść:
Źródło:
;