Imieniny: Czeslawa, Hieronima, Malgorzaty

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Szachów

Polska

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

 fot. KP/Fra3.pl

Msza Święta w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie 11 listopada o godz. 9 zainauguruje Obchody Narodowego Święta Niepodległości. W 2018 roku mija 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

W trakcie Mszy św. z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy nastąpi zapalenie Świecy Niepodległości. Po nabożeństwie, na terenie okalającym Świątynię, odbędzie się symboliczna uroczystość odsłonięcia tabliczek przy dębach posadzonych dla upamiętnienia Ojców Niepodległości.

O godz. 12.00 - w samo południe 11 listopada w całej Polsce, a także w wielu miejscach na świecie w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” Polacy będą śpiewać hymn państwowy.  Tak samo będzie również na pl. im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie hymnem rozpocznie się Uroczysta Odprawa Wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wspólne śpiewanie ma być wydarzeniem, które połączy wszystkich Polaków. Mazurek Dąbrowskiego wybrzmi w kilkuset miejscach w Polsce i na świecie.

Po uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbędzie się ,,Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu” w Warszawie. Na trzech scenach odbędą się liczne koncerty czy pokazy taneczne. Na uczestników Festiwalu będą czekały m.in. warsztaty artystyczne, strefa dla dzieci, rekonstrukcje historyczne i pokazy zabytkowych aut i powozów konnych. Jest to oferta rodzinnego, wspólnego i radosnego świętowania. W ramach ,,Festiwalu” od godziny 13.30 dla zwiedzających otwarta zostanie m.in. Sala Orderu Orła Białego w Pałacu Prezydenckim. Wszyscy chętni będą też mogli odwiedzić Belweder.

O godz. 14.00 - na Zamku Królewskim odbędzie się uroczystość pośmiertnego nadania najwyższych polskich odznaczeń - Orderów Orła Białego 25 wybitnym Polakom zasłużonym dla polskiej niepodległości. Order Orła Białego to najstarsze i najważniejsze odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej. Wśród odznaczonych znaleźli się m. in. Maria Skłodowska-Curie, Ignacy Daszyński, Roman Dmowski, Abp Antoni Baraniak SDB, Janusz Korczak oraz Stefan Żeromski.

Oceń treść:
Źródło:
;