Imieniny: Ignacego, Lubomira, Heleny

Wydarzenia: Dzień Skarbowości

Wspomnienie św. Ignacego z Loyoli, prezbitera

Polska

Obchody święta patronalnego KUL

gmach główny katolickiego uniwersytetu lubelskiego fot. Krzysiek dbk / wikipedia.org

Założyciel KUL, ks. Idzi Radziszewski, powierzył powstający uniwersytet opiece Najświętszego Serca Pana Jezusa. Stąd właśnie w tę uroczystość KUL obchodzi swoje Święto Patronalne. W tym roku, ze względu na wciąż trwające ograniczenia funkcjonowania uniwersytetu związane z epidemią, obchody święta zostały rozłożone na kilka dni.

 

Pierwszym akcentem obchodów było nadanie 16 czerwca imienia Ks. Antoniego Słomkowskiego Kampusowi na Poczekajce. W ten sposób upamiętniony został pierwszy powojenny rektor KUL, który za cenę więzienia bronił katolickiej tożsamości uczelni w trudnych latach komunizmu.

W piątek 19 czerwca społeczność uniwersytecka zgromadziła się w kościele akademickim na Eucharystii. Wspólnej modlitwie przewodniczył lubelski biskup pomocniczy i wykładowca KUL ks. prof. Józef Wróbel. Przypomniał on, że Święto Patronalne to niejako imieniny uniwersytetu, a także okazja by z wdzięcznością pamiętać o tych, którzy go przez lata tworzyli. Złożył podziękowania dotychczasowym władzom uniwersytetu, a także polecił Bogu nowe kolegium rektorskie, które będzie dzierżyć odpowiedzialność za kolejne lata uczelni. W homilii wskazał m.in. na rolę uniwersytetu, który pod opieką Serca Jezusowego „nie tylko zgłębia prawdę o istocie Boga, ale uczy zasad życia społecznego opartych na różnych wymiarach i imionach miłości. Solidarność, bliskość, współczucie, tolerancja, otwartość dla drugiego człowieka - to dar Bożego Serca dla uniwersytetu, a przez nas dar dla naszego narodu. Bogu niech będą dzięki za ten dar”. Na zakończenie Eucharystii Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński tradycyjnie powierzył funkcjonowanie uniwersytetu opiece Najświętszego Serca Jezusa.

Podczas uroczystości w Auli Stefana kard. Wyszyńskiego Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński podkreślił, że historię KUL tworzyło wiele wspaniałych postaci. „Na nas, którzy zapisujemy pierwsze karty drugiego stulecia dziejów KUL, spoczywa obowiązek nie tylko zachowania ich we wdzięcznej pamięci, ale także przypominania ich dorobku i nauczania. Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się osoby niezwykłych mocarzy wiary – św. Jana Pawła II i Stefana kard. Wyszyńskiego. W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin papieża Polaka, a także przygotowujemy się na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia, zaplanowaną na 7 czerwca, lecz z powodu epidemii przesuniętą na późniejszy termin” - powiedział. Na koniec, w związku z kończącą się drugą kadencją sprawowania funkcji rektora, podziękował najbliższym współpracownikom za czas wspólnej pracy, całej społeczności akademickiej za wkład w rozwój uniwersytetu, emerytowanym pracownikom za wspieranie swoim doświadczeniem i mądrością życiową, absolwentom i przyjaciołom KUL za pamięć, życzliwość i ofiarność. Słowa wdzięczności skierował także do Konferencji Episkopatu Polski, władz państwowych i samorządowych, rektorów wszystkich lubelskich uczelni oraz całej społeczności akademickiej naszego miasta za współpracę na rzecz akademickiego Lublina. Złożył także serdeczne gratulacje swojemu następcy ks. prof. Mirosławowi Kalinowskiemu, który stanowisko obejmie 1 września.

Następnie przedstawiciele tegorocznych absolwentów odebrali dyplomy ukończenia studiów licencjackich i magisterskich oraz wręczone zostały doroczne nagrody.

W poniedziałek 22 czerwca odbędzie się ostatnia część obchodów Święta Patronalnego.

Oceń treść:
;