Imieniny: Czeslawa, Agnieszki, Mariana

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy

Małopolska

Odznaczenia państwowe dla działaczy małopolskiej opozycji

 fot. ipn.gov.pl

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński wręczy 10 listopada 2015 r. o godz. 11.00 w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa (pl. Wszystkich Świętych 3-4) odznaczenia państwowe - Krzyż Wolności i Solidarności - działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1981-1989. Wśród wyróżnionych jest jeden kapłan.

 

Ks. Ignacy Piwowarski (ur. 1941) to inicjator modlitw w intencji uczestników protestów w Radomiu i Ursusie w 1976 r.; jako katecheta nie obawiał się poruszać zakazanych przez władze PRL tematów z historii Polski; nagrywał, przepisywał i rozpowszechniał emitowane przez Radio Wolna Europa komunikaty KOR. Wspierał powstające w 1980 r. struktury „Solidarności” w Gorlicach i Nowym Sączu. Pomagał uczniom i rodzicom w walce o powieszenie krzyży w klasach szkoły w Lipnikach. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażował się w pomoc konspiracyjnym strukturom „Solidarności” na terenie Gorlic, Nowego Sącza i Krynicy, m.in. ukrywał sztandar NSZZ „Solidarność” z fabryki Maszyn Górniczych i Wydobywczych „Glinik” w Gorlicach. Organizator pomocy więzionym i internowanym oraz ich rodzinom. Dzięki pomocy zaufanych osób udało mu się ochronić przed zagrożeniem ze strony bezpieki, która czynnie inwigilowała go jako duchownego i opozycjonistę.

Krzyż Wolności i Solidarności to polskie państwowe odznaczenie cywilne, nadawane działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL. Zostało ustanowione ustawą z dnia 5 sierpnia 2010. Po raz pierwszy Krzyż został nadany w czerwcu 2011 przy okazji obchodów 35. rocznicy Wydarzeń Radomskich.

Wnioski o nadanie Krzyża Wolności i Solidarności przedstawia Prezydentowi Prezes IPN, a w przypadku osób nieposiadających obywatelstwa polskiego lub zamieszkałych stale za granicą – Prezes IPN w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zagranicznych.

;