Imieniny: Fabiana, Sebastiana

Wydarzenia:

Polska

Ogólnopolski Kongres Jezusa Chrystusa Króla

serce Jezusa fot. Episkopat.pl

W piątą rocznicę Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana, od 4 do 7 listopada, w Warszawie odbywa się Ogólnopolski Kongres pod hasłem „W diecezjach i parafiach »Króluj nam, Chryste!«ˮ. Organizatorem spotkania jest Ogólnopolskie Dzieło Intronizacji Jezusa Chrystusa Króla oraz delegat KEP do spraw Ruchów Intronizacyjnych bp  Stanisław Jamrozek.  

 

Ogólnopolski Kongres Jezusa Chrystusa Króla to realizacja Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana z 2016 roku. Kongres rozpoczął się w czwartek, 4 listopada po południu. W kolejnych dniach zaplanowano m.in. wspólną Eucharystię oraz wykłady ułożone w pięć sesji kongresowych.

W pierwszym dniu Kongresu Eucharystii w Bazylice Świętego Krzyża będzie przewodniczył delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Ruchów Intronizacyjnych bp  Stanisław Jamrozek, w drugim dniu – abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu, a w trzecim bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP. Msza Święta w niedzielę, w ostatnim dniu Kongresu będzie poprzedzona Orszakiem Jezusa Chrystusa Króla, który w południe wyruszy spod Bazyliki Świętego Krzyża i przejdzie w uroczystej procesji do archikatedry św. Jana Chrzciciela. Tam o godz. 13.30 zostanie odprawiona Msza Święta na zakończenie Kongresu. Przewodniczyć jej będzie metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.

Kolejne sesje kongresowe będą poświęcone m.in. różnemu ujęciu królestwa Bożego oraz królowania Chrystusa. Prelegenci powiedzą m.in. o św. Janie Pawle II, bł. kard. Stefanie Wyszyńskim, św. s. Faustynie Kowalskiej oraz Służebnicy Bożej Rozalii Celakównie jako polskich prorokach królowania Chrystusa. Będzie też mowa o encyklice Piusa XI „Quas Primas”,  a także o rozumieniu budowania królestwa Bożego w parafii i diecezji oraz roli dzieci, młodzieży, rodzin, osób chorych czy też wspólnot w szerzeniu królestwa Bożego. Temat biskupów i kapłanów, jako budowniczych Królestwa Bożego podejmie bp Andrzej Czaja. Natomiast o wyzwaniach stojących przed osobami konsekrowanymi powie przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego bp Jacek Kiciński CMF.

Ogólnopolski Kongres Jezusa Chrystusa Króla miał odbyć się już w 2020 roku z okazji 95. rocznicy wydania przez papieża Piusa XI encykliki „Quas Primas” – ustanawiającej w Kościele – Święto Chrystusa Króla. Z powodu pandemii został on przeniesiony jednak na rok obecny i stał się okazją do obchodów piątej rocznicy Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Akt proklamowano w krakowskich Łagiewnikach z udziałem Episkopatu Polski 19 listopada 2016 r., na zakończenie obchodów Roku Miłosierdzia w Polsce i Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Dzień później akt był odmawiany we wszystkich polskich kościołach.

Oceń treść:
Źródło:
;