Imieniny: Erwina, Kamila, Szymona

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli

Watykan

Ojciec Święty pozdrawia pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę

pielgrzymka na jasnej górze fot. Piotr Tumidajski

Pozdrawiając Polaków po modlitwie Anioł Pański, papież Franciszek nawiązał do pielgrzymkowego szczytu, jaki przeżywa nasz kraj. Dziś do Częstochowy dotarli pątnicy z diecezji świdnickiej i grupy prowadzone z Krakowa przez dominikanów: w sumie ponad dwa tysiące osób.

 

„Dziś w sposób szczególny jednoczę się duchowo z tymi, którzy z różnych miast Polski wędrują pieszo w pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze. Niech Matka i Królowa Polski przyjmie trud i modlitwy pielgrzymów, i niech wyprosi u swego Syna pełnię łask dla nich, dla ich rodzin i dla całego narodu polskiego. Niech Bóg wam błogosławi!” – powiedział papież.

Pielgrzymki, jak zwykle, są pogłębieniem programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce. Tegoroczne nawiązują do maryjnych jubileuszy i wezwania „Idźcie i głoście”. „Ja się wybrałam dlatego, że jestem pełna emocji po Światowych Dniach Młodzieży i chciałam doznać jeszcze raz bliskości Boga, tak wielu uśmiechniętych ludzi  – mówiła jadna z pątniczek. – Papież Franciszek dał wielu młodym ludziom takiego ‘powera’, żeby działać, i to widać”.

Pątnicy z grup dominikańskich, którzy przyszli m.in. w ciszy i boso, uczyli się w drodze, że to my jesteśmy rękami Chrystusa, a każdy z ochrzczonych został powołany do odpowiadania na różne formy głodu we współczesnym świecie. „Istnieje głód Boga, ale i głód szczęścia, miłości, radości – wyjaśniali pielgrzymi. – Są różnego rodzaju głody, które nam doskwierają. Uczyliśmy się tego, jak Pan Bóg nam to daje i jak przez nas daje innym”. Odpowiadając na brak chleba w Syrii i wśród bezdomnych w Polsce, pątnicy z Krakowa zbierali fundusze na ich wsparcie.

O głodzie dobrych kapłanów pamiętali pielgrzymi świdniccy. Modlili się szczególnie o nowe powołania i za naszą Ojczyznę.

Oceń treść:
Źródło:
;