Imieniny: Macieja, Bogusza, Sergiusza

Wydarzenia: Dzień niespodziewanego całusa

Siódma Niedziela zwykła

Polska

Order Orła Białego dla abp. Szczepana Wesołego

order orła białego fot. prezydent.pl

W sobotę, 5 maja w siedzibie Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej odbyła się uroczystość wręczenia najwyższego Orderu Rzeczypospolitej Polskiej. Orderem Orła Białego odznaczony został ks. abp Szczepan Wesoły.

 

Abp Wesoły odznaczony został “w uznaniu znamienitych zasług w krzewieniu polskości i postaw patriotycznych wśród polskiej emigracji na świecie, za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej i działalność na rzecz jednoczenia pokoleń w duchu wartości chrześcijańskich”.

W imieniu prezydenta aktu dekoracji dokonał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski. W uroczystości uczestniczył ambasador przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański oraz przedstawiciele Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, Kongregacji, Dykasterii i Rad Kurii Rzymskiej, duchowni reprezentujący polskie instytucje Kościoła rzymskokatolickiego oraz przedstawiciele uczelni Kościoła Katolickiego z siedzibą w Rzymie, m.in. Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego.

Ks. abp Szczepan Wesoły urodził się 16 października 1926 r. w Katowicach. 15 września 1951 r. wstąpił do Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie, jednocześnie kształcił się na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, gdzie w 1957 r. uzyskał licencjat z teologii. Święcenia kapłańskie przyjął 28 października 1956 r. Na życzenia abp Józefa Gawliny pozostał w Rzymie, gdzie pracował nad wydawnictwami jubileuszowymi z okazji Millenium Chrztu Polski. W latach 1958 – 1962 sprawował funkcję duszpasterza emigrantów polskich przebywających we Włoszech.

Od grudnia 1959 r. kontynuował naukę w Papieskim Instytucie Pastoralnym przy Uniwersytecie Laterańskim, a następnie w Akademii Alfonsjańskiej i dominikańskim Uniwersytecie Pro Deo. W latach 1962 – 1965 kierował Sekcją Słowiańską Biuro Prasowego Sekretariatu Soboru Watykańskiego II. W 1967 r. otrzymał doktorat z teologii na Uniwersytecie Laterańskim, w tym samym czasie objął kierownictwo Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Emigracyjnego w Rzymie.

11 grudnia 1968 r. w prywatnej kaplicy prymasa Stefana Wyszyńskiego otrzymał sakrę biskupią. Został biskupem tytularnym Dragona i sufraganem gnieźnieńskim. Do jego zadań należało wspomaganie w pracy ks. bp. Władysława Rubina, delegata prymasa Polski dla duszpasterstwa emigracyjnego. Sam bp. Wesoły objął funkcję delegata w 1980 r. W tej roli odbył kilkaset podróży duszpasterskich, odwiedzając katolickie ośrodki polonijne na całym świecie. Docierał do oddalonych skupisk Polaków na różnych kontynentach, niezłomnie troszcząc się o zachowanie przez rodaków wiary, polskości i żywego patriotyzmu.

7 lutego 1994 r. został uhonorowany tytułem arcybiskupa ad personam. Arcybiskup Szczepan Wesoły od ponad 60 lat pracuje w Rzymie na rzecz polskiej emigracji i tworzenia wspólnoty rodaków we Włoszech jako opiekun i duszpasterz Polonii na świecie.

Oceń treść:
Źródło:
;