Imieniny: Lecha, Lutoslawa

Wydarzenia: Dzień Roku Przestępnego

Sobota po Popielcu

Wspomnienia

Otwarcie nowej wystawy w Centrum Jana Pawła II - „Karol Wojtyła Trentino”

logo wystawy fot. Materiały prasowe

Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Karol Wojtyła Trentino”, która zostanie uruchomiona w budynku muzeum należącym do papieskiego Centrum. Inauguracja wystawy będzie miała miejsce w piątek 21 września, o godz. 11.00. Uroczystego otwarcia wystawy w obecności przedstawicieli władz Trentino dokona Metropolita Krakowski abp. Marek Jędraszewski.

 

Wystawa ma przypominać, że papież Jan Paweł II pięciokrotnie uhonorował swoją obecnością terytorium Autonomicznej Prowincji Trento, jej góry, doliny i miasteczka. Wizyty, które stworzyły silną więź w historii tej ziemi i jej mieszkańców związane były z silnymi emocjami i zyskały duże znaczenie pod kątem kulturowym, moralnym i religijnym.

Na podstawie tych doświadczeń wyłoniła się wola Autonomicznej Prowincji Trento, aby wyznaczyć przestrzeń wystawienniczą w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie i ukazać ścisły związek Ojca Świętego z Trentino poprzez ścieżkę zdjęć i filmów związanych z wizytami Ojca Świętego w tym miejscu.

Licząca 390 m2 ekspozycja powstała m.in. przy udziale rzemieślników z Trentino oraz przy użyciu materiałów pochodzących z tej okolicy. Św. Jan Paweł II podczas swojego pontyfikatu odwiedzał Trydent, by odpoczywać na łonie natury i jeździć na nartach. Jak podkreślał kard. Stanisław Dziwisz, papież zaprzyjaźnił się wtedy z "pracowitymi i wspaniałymi ludźmi z tego regionu". Na wystawie została ukazana także przyroda regionu, jego kultura, tradycja, historia i folklor.

Częścią wystawy są m.in. zdjęcia z odwiedzin Ojca Świętego w górach Trydentu. Część z nich pochodzi z albumu "Karol Wojtyła Trentino". Jego polska edycja - zawierająca m.in. wspomnienia kard. Stanisława Dziwisz - jest możliwa do nabycia w Centrum Jana Pawła II.

Oceń treść:
Źródło:
;