Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii

Wydarzenia: Dzień Drogowca i Transportowca

Małopolska

opłatek w krakowskim magistracie fot. Joanna Adamik / Archidiecezja Krakowska

O tym, że w 2018 roku Polskę i Kraków czekają wielkie wydarzenia mówił abp Marek Jędraszewski w krakowskim magistracie. „Niech ich świętowanie będzie także okazją, by rozważyć raz jeszcze ciągle aktualne przesłanie, które zostawił kard. Karol Wojtyła. Zastanówmy się, co robimy dla wspólnego dobra. Czy należymy do tych, którzy nie dopłacili z siebie, by dobro mogło rozwinąć się na miarę naszych pragnień i możliwości? Czy jesteśmy tymi szczęśliwcami, którzy nadpłacili i nadpłacają? Oby takich było jak najwięcej, bo to sprawi, że zbliżający się nowy rok będzie dla nas rokiem dobrym i szczęśliwym" - powiedział.

 

Na przedświątecznym spotkaniu opłatkowym z Radą Miejską Krakowa obecny był również ks. Jerzy Bryła, ks. Wojciech Zyzak, rektor UPJPII, ks. Dariusz Raś, proboszcz Bazyliki Mariackiej oraz o. Piotr Bielenin OFMConv, gwardian zakonu franciszkanów w Krakowie.

Wtedy też przedstawiciele harcerzy przekazali radnym Betlejemskie Światło Pokoju. Wśród nich były dzieci ze szczepu ZHP „Zielone Słońce", czyli uczniowie z ośrodka dla osób niedowidzących, którzy przynieśli ze sobą drobne upominki - własnoręcznie wykonane anioły. „Z całego serca życzymy wsparcia, pomocy i opieki dobrych aniołów, bo tego nigdy za wiele" - mówiła druhna Agnieszka.

Metropolita krakowski, składając życzenia świąteczne i noworoczne przypomniał, że już od niedzieli, od Mszy św. na Wawelu Betlejemskie Światło Pokoju jest w Krakowie. „Otrzymałem je z rąk pana komendanta chorągwi krakowskiej. Dzisiaj to światło zawitało tutaj. Ono oczywiście świeci i nadaje blask naszemu spotkaniu, przenika nas ciepłem, ale przecież to hasło, które jest z nim związane: „W Tobie jest światło" jest szczególne i warto się nad nim pochylić".

Za niezwykłą jasnością, która rozbłysła przed wiekami nad Betlejem podążali sami pasterze i ujrzeli tam Dzieciątko złożone w żłobie. „Potem wrócili do siebie i jak podaje św. Łukasz, pełni radości opowiadali o tym, co zobaczyli i co stało się ich udziałem. Podobnie nieco później zareagowali mędrcy ze Wschodu - wrócili do swojej ojczyzny, rozpowiadając o Dziecięciu, co do którego nie mieli wątpliwości - to jest Boży Syn, to jest Światłość świata".

Światłość od czasów starożytnych była symbolem prawdy, ale wiązała się ona także z dobrem. „Jeżeli hasło tegorocznego Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi: «W Tobie jest światło», rozumiemy to także, jako: «W Tobie jest prawda i dobro». Zdajemy sobie sprawę z tego, że ta prawda i dobro są w nas obecne od Tego, który nas tak bardzo umiłował, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne".

Na czas bożonarodzeniowy abp Marek Jędraszewski życzył zebranym „światła, które otrzymujemy poprzez otwarcie naszych umysłów i serc; dobra, które sprawia, że każdego chcemy do siebie przygarnąć podczas wigilijnej wieczerzy; mądrości, która sprawia, że nie lękamy się tego wszystkiego, co chciałoby zakłócić porządek prawdy i dobra".

Życzył też, aby nowy rok był okazją, by świętować nie tylko samo wkroczenie w kolejny etap życia, ale świętować 100. rocznicę odzyskania niepodległości, a także 40. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.

„Polskę i Kraków czekają wielkie wydarzenia. Niech ich świętowanie będzie także okazją, by rozważyć raz jeszcze ciągle aktualne przesłanie, które zostawił kard. Karol Wojtyła. Zastanówmy się, co robimy dla wspólnego dobra. Czy należymy do tych, którzy nie dopłacili z siebie, by dobro mogło rozwinąć się na miarę naszych pragnień i możliwości? Czy jesteśmy tymi szczęśliwcami, którzy nadpłacili i nadpłacają? Oby takich było jak najwięcej, bo to sprawi, że zbliżający się nowy rok będzie dla nas rokiem dobrym i szczęśliwym".

Opłatek Rady Miasta to już tradycja. Radni spotykają się przed ostatnią przed świętami sesją, by podziękować sobie za miniony rok pracy, a także składać życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne.

Oceń treść:
Źródło:
;