Imieniny: Gracjana, Bogusława, Laurencji

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Migrantów

Nauczanie

 fot. Łukasz Kaczyński

W środę 3 stycznia rozpoczęły się 4-dniowe rekolekcje przed Epifanią zatytułowane "Dla Krakowa i całego świata”. O tym, że do ożywienia wiary w Polsce potrzebne jest wspólne działanie świeckich i duchownych mówił ks. Adrian Galbas SAC, przełożony Prowincji Zwiastowania Pańskiego z Poznania.

Zachęcał on zebranych, by nie bali się proponować kapłanom swojej pomocy. "Nie da się tego zrobić inaczej niż tylko razem. Nie wystarczą księża. Oni powinni zrobić pierwszy krok w tym współdziałaniu, ale boję się, że nie zrobią, bo my też jesteśmy mocno skażeni tą narodową wadą jaką jest indywidualizm. Stąd moja gorąca prośba - wepchajcie się!" - mówił.

Kapłan dodał, że bycie uczniem Chrystusa wymaga prawdziwego świadectwa, zwłaszcza wobec współczesnego świata, który jest przestrzenią smartfonów, tabletów i obrazów. "Nie wystarczy więc, że powiemy ludziom o Bogu. Mamy żyć tak, żeby inni widząc nas, dostrzegali Jego wielką miłość. Podobnie jak chwalili Ojca, patrząc na Jezusa. Czy mają taką motywację, gdy patrzą na ciebie?" - pytał.

Odniósł się także do liturgii słowa z dnia i wskazał, że poszczególne czytania łączy słowo "widzieć". "Mam nadzieję że w czasie tych świąt Bożego Narodzenia udało się wam zobaczyć w osobie Jezusa Chrystusa jaką miłością obdarzył nas Ojciec. Bo On po to stał się ciałem, żeby miłość Boża była widoczna. Jezus Chrystus to jest uwidoczniona Boża miłość" - głosił.

Wydarzenie zakończyła celebracja, w trakcie której przybyli odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Podczas jej trwania ks. Galbas zwrócił uwagę, że skuteczna ewangelizacja zależy od utrzymywania żywej relacji z Chrystusem, którą wzmacniają słowo Boże, przystępowanie do sakramentów oraz modlitwa - elementy życia duchowego, które łączy Duch Święty.

“To jest ten 'Boski Respirator”. Jeżeli widzisz, że słabnie w tobie wiara, tym bardziej otwieraj się na Jego działanie. Prośmy w ten wieczór Wincentego Pallottiego i naszych błogosławionych, żeby się za nami mocno modlili, byśmy szli za Chrystusem a nie człapali za Nim" - podkreślił.

Pallotyn prosił też, by wierni nie "człapali za Chrystusem". "Trzeba za Nim iść. Czy patrząc dzisiaj na siebie, na swoje chrześcijaństwo możesz powiedzieć, że jesteś jak młody rumak, który gna za Nim, czy raczej jak szkapa, która nie pójdzie, jeśli się jej nie zachęci?" - powiedział na zakończenie.

Kolejne dni rekolekcji poprowadzi bp Krzysztof Nitkiewicz z Sandomierza, abp Marek Jędraszewski i bp Damian Muskus. W wydarzeniu można uczestniczyć również dzięki transmisji Pallotyńskiego Radia Ewangelizacyjnego Pallotti.FM oraz telewizji "Dobre Media".

Oceń treść:
Źródło:
;