Imieniny: Ulryka, Bonawentury, Kamila

Wydarzenia:

Polska

Pamięć o ofiarach Rzezi Woli

świece wotywne fot. pixabay.com

Minister Wojciech Kolarski reprezentował Prezydenta podczas uroczystości, która odbyła się w hołdzie ludności cywilnej Woli przy Pomniku Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców w Powstaniu Warszawskim.

 

„Dążenie Polaków do wolności, chęć przywrócenia niepodległego bytu i próba odzyskania naszej własnej stolicy – to one wywołały wściekłość Niemców, którzy postanowili zemścić się na ludności cywilnej, na niewinnych mieszkańcach Warszawy” – napisał Prezydent w liścieodczytanym przez pana ministra.

Minister Kolarski wziął również udział w Marszu Pamięci w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy. Na zakończenie uroczystości zapalono znicze na wystawie „Zachowajmy ich w pamięci” poświęconej ofiarom cywilnym Powstania Warszawskiego.

Rzeź Woli była największą masakrą ludności cywilnej dokonaną w formie jednorazowej akcji w czasie II wojny światowej w Europie. Została ona przeprowadzona w wyniku bezpośredniego rozkazu Adolfa Hitlera. Punkt kulminacyjny masakry nastąpił w dniach 5-7 sierpnia 1944 r., kiedy to bestialsko wymordowano – według szacunków historyków – od 30 do 65 tys. cywilnych mieszkańców Woli.

Oceń treść:
Źródło:
;