Imieniny: Zyty, Teofila, Felicji

Wydarzenia: Dzień Grafika i Rysunku Graficznego

Nauczanie

Papież: bądźmy Kościołem bogatym w owoce świętości

 fot. Krzysztof Petela

„Władza jest służbą i jako taka powinna być sprawowana, dla dobra wszystkich i dla szerzenia Ewangelii.” – Te słowa Papież wypowiedział w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański. Nawiązał w nim do niedzielnej Ewangelii przedstawiającej przypowieść o przewrotnych dzierżawcach winnicy, którzy odrzucają, a czasami wręcz zabijają wysłanników boskiego Gospodarza. Nie oszczędzają nawet jego syna.

 

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że sługami posłanymi do ludu są prorocy, a syn uosabia samego Jezusa. Adresaci tego opowiadania potrafią właściwie ocenić postawę rolników oraz możliwą reakcję gospodarza na ich zachowanie. Nie są jednak w stanie odnaleźć siebie w tej historii.

„Poprzez tę bardzo surową przypowieść Jezus stawia swoich rozmówców w obliczu ich odpowiedzialności i czyni to z niezwykłą jasnością. Ale nie myślmy, że to napomnienie dotyczy jedynie tych, którzy odrzucili Jezusa w tamtym okresie – podkreślił Papież. Dotyczy ono wszystkich czasów, także i naszych. Również dziś Bóg czeka na plony swojej winnicy od tych, których posłał, aby w niej pracowali. My wszyscy.“

Ojciec Święty zauważył, że w każdym czasie ci, którzy mają władzę w ludzie Bożym, mogą być kuszeni, by dążyć do osiągnięcia własnych korzyści, a nie realizacji zamysłu Boga. Ale winnica należy do Pana, a nie do nas. Święty Paweł mówi także dzisiaj, jak być dobrymi robotnikami w winnicy Pańskiej.

„Trzeba iść za tym, co jest prawdziwe, szlachetne, sprawiedliwe, czyste, miłe, czcigodne; co jest cnotą i zasługuje na pochwałę, niech to wszystko będzie codziennym przedmiotem naszego zaangażowania (por. Flp 4, 8) – przypomniał Papież. W ten sposób staniemy się Kościołem coraz bogatszym w owoce świętości, będziemy oddawali chwałę Ojcu, który kocha nas z nieskończoną czułością, Synowi, który stale daje nam zbawienie, Duchowi, który otwiera nasze serca i pobudza nas ku pełni dobra.“

W pozdrowieniach po modlitwie Anioł Pański Papież nawiązał do wczorajszej wizyty w mieście Świętego Franciszka, gdzie odprawił Mszę. Zanim przybył do Asyżu złożył wizytę u sióstr klarysek w Spello.

Była tu już trzecia wizyta Ojca Świętego w tym kontemplacyjnym klasztorze. Poprzednio był tam w ubiegłym roku i przed czterema laty.

„Wczoraj byłem w Asyżu, aby podpisać nową encyklikę Fratelli Tutti na temat braterstwa i przyjaźni społecznej. Ofiarowałem ją Bogu na grobie św. Franciszka, od którego wziąłem inspirację, jak zresztą przy okazji poprzedniej Laudato si’ – zaznaczył Papież. Znaki czasu jasno pokazują, że braterstwo ludzkie i troska o stworzenie tworzą jedną drogę integralnego rozwoju i pokoju, jak to wskazywali święci: Jan XXIII, Paweł VI i Jan Paweł II. Dzisiaj wam, którzy jesteście tutaj na placu, a także poza nim z radością przekazuję nową encyklikę w specjalnym wydaniu L’Osservatore Romano. Niech Św. Franciszek towarzyszy nam na drodze braterstwa w Kościele, pomiędzy wiernymi wszystkich religii oraz wszystkimi narodami.“

Ojciec Święty zauważył, że dzisiaj dobiega końca Czas dla Stworzenia, który rozpoczął się 1 września, w którym razem z naszymi braćmi i siostrami z różnych Kościołów szczególnie świętowaliśmy Jubileusz dla Ziemi. Franciszek przypomniał także, że 100 lat temu w Szkocji narodziło się dzieło „Stella maris” wspierające ludzi morza. Zachęcił kapelanów i wolontariuszy do dawania z radością świadectwa obecności Kościoła w portach, pośród marynarzy, rybaków oraz ich rodzin. Papież wspomniał także o odbywającej się dzisiaj w Bolonii beatyfikacji Ks. Olinta Marelli, kapłana pochodzącego z diecezji Chioggia, ojca ubogich i obrońcy słabych. Franciszek pozdrowił także rodziny i przyjaciół młodych gwardzistów szwajcarskich, którzy przybyli, aby towarzyszyć im podczas składania przysięgi. Na zakończenie Gwardia Szwajcarska otrzymała od zebranych gromkie oklaski.

Oceń treść:
Źródło:
;