Imieniny: Przybysława, Anieli, Jerzego

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Nauczanie

Papież: bądźmy świadkami skarbów dobroci i miłosierdzia

papież franciszek na placu świętego piotra fot. Mazur / Episkopat.pl

„Jesteśmy wezwani, jak Mędrcy, aby dać się zafascynować, przyciągać, prowadzić, oświecać i nawracać przez Chrystusa” – powiedział Papież w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański. Franciszek stwierdził, że wydarzenie Objawienia Pańskiego wyraża się w wymiarze światła, które oświeca każdego człowieka. Zaprasza ono, aby przyjąć Narodzenie Pańskie i zanieść wieść o tym wydarzeniu innym w miłości, w świadectwie i głoszeniu Ewangelii.

 

Ojciec Święty zaznaczył, że światło Bożego Narodzenia przeznaczone jest do rozjaśniania drogi wszystkich narodów. Ma ono moc przyciągania wszystkich, bliskich i dalekich. Ta wizja zaprasza do nadziei, ponieważ światło Boże jest zawsze potężniejsze od mroków życia. Chodzi o to, aby je przyjąć i aby mogło świecić dla wszystkich.

„Ewangelista Mateusz, opowiadając o wydarzeniu Mędrców (por. 2, 1-12), ukazuje, że tym światłem jest Dzieciątko z Betlejem, to Jezus, nawet jeśli Jego królowanie nie jest przez wszystkich akceptowane. Więcej, niektórzy jak Herod je odrzucają. On jest gwiazdą, która pojawiła się na horyzoncie, oczekiwanym Mesjaszem, Tym, przez którego Bóg urzeczywistnia swoje królestwo miłości, swoje królestwo sprawiedliwości i pokoju – podkreślił Papież. – On narodził się nie tylko dla niektórych, ale dla wszystkich ludzi, dla wszystkich narodów. Jest światłem i zbawieniem dla wszystkich narodów.“

Ojciec Święty zauważył, że światło Chrystusa rozprzestrzenia się przez głoszenie Ewangelii. Głoszenie słowem i świadectwem. I za pomocą tej samej „metody” wybranej przez Boga, by przyjść do nas: poprzez wcielenie, czyli zbliżenie się do drugiego, spotkanie z nim, przyjęcie jego rzeczywistości i zaniesienie mu świadectwa naszej wiary. Tylko w ten sposób światło Boga, który jest Miłością, może jaśnieć w tych, którzy je przyjmują i przyciągać innych. Gwiazdą jest Chrystus, ale my również możemy i powinniśmy być gwiazdami, dla naszych braci i sióstr, jako świadkowie skarbów dobroci i nieskończonego miłosierdzia, których Odkupiciel udziela w darze wszystkim. Światła Chrystusa nie rozszerza się przez prozelityzm, ale poprzez świadectwo, poprzez wyznawanie wiary. Również przez męczeństwo. Droga wiary biegnie przez modlitwę i kontemplację dzieł Bożych, które nieustannie napełniają nas ciągle na nowo radością i zachwytem. Zachwyt jest zawsze pierwszym krokiem, aby iść naprzód w tym świetle.

„Z miłością zwracam się do braci i sióstr Kościołów wschodnich, katolickich i prawosławnych, którzy zgodnie ze swoją tradycją świętują jutro Narodziny Pana” – powiedział Papież w pozdrowieniach po modlitwie Anioł Pański. Ojciec Święty nawiązał do bolesnych wydarzeń, które dzieją się w Republice Środkowoafrykańskiej po niedawnych wyborach, w których naród wyraził pragnienie podążania drogą pokoju. Zachęcił wszystkie strony do braterskiego i pełnego szacunku dialogu, do odrzucenia nienawiści i unikania wszelkich form przemocy. Franciszek wspomniał o tradycyjnej akcji organizowanej w wielu krajach przez kolędników misyjnych oraz o polskiej inicjatywie Orszaku Trzech Króli.

„W dniu dzisiejszym, w święto Objawienia Pańskiego, obchodzimy Światowy Dzień Misyjny Dzieci, który angażuje najmłodszych z całego świata. Dziękuję każdemu z was i zachęcam, abyście byli radosnymi świadkami Jezusa, zawsze starając się wnosić braterstwo pośród swoich rówieśników – podkreślił Papież. – Serdecznie pozdrawiam wszystkich, którzy łączą się z nami za pomocą środków przekazu. Szczególne pozdrowienie kieruję do fundacji Orszak Trzech Króli, która organizuje w wielu miastach i wioskach Polski oraz w innych krajach wydarzenia ewangelizacyjne i solidarnościowe.“

Oceń treść:
Źródło:
;