Imieniny: Leona, Ludomira, Zenobiusza

Wydarzenia: Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej

Nauczanie

Papież: chorzy mają uprzywilejowane miejsce w Kościele

papież na placu świętego piotra fot. Mazur / Episkopat.pl

Kościół jest „szpitalem polowym”, który przygarnia najsłabszych, czyli chorych. Mają oni w Kościele uprzywilejowane miejsce. Nie mogą być wykluczani. Wręcz przeciwnie należy otoczyć ich opieką oraz zatroszczyć się o nich. Papież Franciszek mówił o tym podczas audiencji środowej. Kontynuując cykl katechez na temat Dziejów Apostolskich zwrócił uwagę, że w 5 rozdziale św. Łukasz ukazuje Kościół właśnie jako „szpital polowy”.

 

Ojciec Święty podkreślił, że to właśnie św. Piotr, który miał pierwszeństwo wśród apostołów, przechodził pomiędzy chorymi, tak, jak czynił to Jezus, biorąc na siebie ich słabości i choroby. „Pozwalał, aby to sam Chrystus, żyjący i działający okazywał swoją moc” – mówił Franciszek.

“Napełniony Duchem swego Pana, Piotr przechodzi i nic nie czyni. To jego cień staje się uzdrawiającą «czułością», przekazem zdrowia, tchnieniem czułości Zmartwychwstałego, pochylającego się nad chorymi i przywracającego życie, zbawienie, godność – podkreślił Papież. – W ten sposób Bóg manifestuje swoją bliskość i czyni z ran swoich dzieci – powiedzmy to trochę trudniejszym językiem - «miejsce teologiczne swojej czułości» (Rozważanie poranne w Domu Świętej Marty, 14.12.2017). W ranach chorych, w chorobach, które stanowią przeszkodę, aby iść naprzód przez życie, zawsze obecny jest Jezus, rana Jezusa. Jezus, który wzywa każdego z nas do zaopiekowania się nimi, umacniania ich oraz uzdrawiania”.

Franciszek zauważył, że takie postępowanie Piotra wzbudziło nienawiść oraz zazdrość u saduceuszy, którzy uwięzili apostołów i zabronili im nauczania.

“Ci ludzie widzieli cuda czynione przez apostołów nie w sposób magiczny, ale w imię Jezusa; ale nie chcieli tego przyjąć i umieścili ich w więzieniu; poddali ich chłoście. Ci zostali cudownie uwolnieni, ale przeciwnicy mieli na tyle twarde serca, że nie chcieli uwierzyć temu, co widzieli – zwrócił uwagę Franciszek. – Wówczas Piotr odpowiedział dając klucz do życia chrześcijańskiego: «Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi» (Dz 5,29), ponieważ oni – saduceusze – powiedzieli: «nie możecie dalej podążać tą drogą, nie powinniście uzdrawiać». «Ja jestem bardziej posłuszny Bogu, niż ludziom»: Oto wielka odpowiedź chrześcijańska”.

Papież zachęcił, byśmy prosili Ducha Świętego o siłę, aby nie przestraszyć się tych, którzy każą nam milczeć, którzy nas zniesławiają, czy wręcz nastają na nasze życie.

Ojciec Święty zachęcił Polaków do modlitwy, aby pokój panował w ludzkich sercach, rodzinach, społeczeństwach i między narodami. Pozdrawiając pielgrzymów przybyłych na audiencję środową zaapelował, by 80. rocznica wybuchu II wojny światowej stała się okazją do szczególnej modlitwy o to, by podobne tragedie nigdy więcej się już nie powtórzyły.

“Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, pierwszego września przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, która rozpoczęła się nazistowską, niemiecką agresją na Polskę. Podczas, gdy w stołecznej Warszawie, w Wieluniu i w innych miastach będą się odbywały wspomnieniowe obchody, z udziałem licznych głów państw z całego świata, wszyscy będziemy modlić się o pokój, aby nigdy nie powtórzyły się tragiczne wydarzenia, sprowokowane przez nienawiść, które przyniosły jedynie zniszczenie, cierpienie i śmierć – mówił Franciszek. – Prośmy Boga, aby pokój panował w ludzkich sercach, w rodzinach, społeczeństwach i między narodami. Zawierzam was wszystkich matczynej opiece Maryi Królowej Pokoju i z serca wam błogosławię”.

Papież przypomniał też o obchodzonym dzisiaj wspomnieniu św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła. Przybyłach na audiencję środową pielgrzymów zachęcił, by inspirowali się jego świętością i nauczaniem. Wskazał, że św. Augustyn pokazuje, iż droga życia duchowego prowadzi do Boga i do najbardziej potrzebującego bliźniego.

Oceń treść:
Źródło:
;