Imieniny: Anieli, Petroneli

Wydarzenia: Dzień Bociana Białego

Niedziela Zesłania Ducha Świętego

Watykan

Papież do Bułgarów: podróż pod znakiem wiary, jedności, pokoju

papież franciszek na placu świętego piotra fot. Mazur / Episkopat.pl

Św. Jan Paweł II czynił wiele, aby Europa na nowo odkryła wyzwalającą moc, jaką niesie Chrystus i aby znowu zaczęła oddychać swoimi dwoma płucami. Będę kroczył jego śladami. Tymi słowami Papież Franciszek nakreślił plan swojej najbliższej podróży do Bułgarii. 

 

W wideoprzesłaniu skierowanym do mieszkańców tego bałkańskiego kraju Ojciec Święty przypomniał także postać Jana XXIII, który jako legat papieski spędził w tym kraju prawie 10 lat. Był człowiekiem wiary, jedności i pokoju – powiedział Papież – dlatego jako motto tej pielgrzymki wybrałem tytuł jego historycznej encykliki: „Pacem in terris”. Przypomniał, że Bułgaria to także ziemia świadków wiary.

“Wasza ziemia jest ojczyzną świadków wiary, począwszy od czasów, w których święci bracia Cyryl i Metody siali na niej przesłanie ewangeliczne: zasiew obfity, który przyniósł wiele owoców, także w trudnych czasach minionego wieku. Św. Jan Paweł II powtarzał często, że bardzo się starał, aby Europa na nowo odkryła wyzwalającą moc Chrystusa; i aby znowu zaczęła oddychać swoimi dwoma płucami – przypomniał Ojciec Święty. – Krocząc jego śladami będę miał radość spotkania Jego Świątobliwość Patriarchę i Święty Synod Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego. Wspólnie wyrazimy pragnienie kroczenia za Panem Jezusem w drodze braterskiej komunii wszystkich chrześcijan”.

Podróż apostolska do Bułgarii i Macedonii Północnej przypomni postaci wielkich świętych: Cyryla i Metodego, Jana Pawła II, Jana XXIII, a przede wszystkim Matkę Teresę z Kalkuty. Zwraca na to uwagę watykański sekretarz stanu, który będzie towarzyszył Franciszkowi w podróży.

Kard. Pietro Parolin wskazuje na wielkie i wciąż aktualne przesłanie Matki Teresy, która pochodziła ze Skopje. To co robiła, nazywała kroplą w morzu potrzeb, ale zaraz dodawała, że gdyby nie ta kropla, to jednak czegoś by brakowało. To jest istota jej przesłania, które musimy zastosować do własnego życia – podkreślił kard. Parolin.

Mówiąc natomiast o wizycie w Bułgarii, wskazał na jej ekumeniczny wymiar, związany z postaciami Apostołów Słowian.

“Bracia Cyryl i Metody to święci Kościoła pierwszego tysiąclecia, a zatem Kościoła niepodzielonego, w którym doświadczano już napięć prowadzących ostatecznie do rozłamu. Dążyli oni do zachowania jedności Kościoła, a zarazem pragnęli ewangelizować ludy nowe i nieznane, szukając nowych metod, nowych języków – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Parolin. – Myślę, że znaczenie tego spotkania ekumenicznego polega właśnie na braterstwie, na tym, by uznać się wzajemnie za braci w jednym Panu, dążąc do przezwyciężenia napięć i podziałów, które nadal trwają; a przy tym wspólnie podjąć podstawową misję chrześcijan: głosić Ewangelię światu, pamiętając, że skuteczność ewangelizacji będzie tym większa, im bardziej będziemy zjednoczeni i im bardziej wspólnie będziemy głosić Słowo zbawienia, które Pan nam powierzył”.

Oceń treść:
Źródło:
;