Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona

Wydarzenia: Dzień Czosnku

Nauczanie

Papież: Duch daje nam siłę do bycia solą ziemi i światłem dla świata

papież w czasie audiencji fot. Mazur / Episkopat.pl

Sakramentowi bierzmowania poświęcił Papież dzisiejszą katechezę. Dzięki niemu Chrystus napełnia wiernych swoim Duchem i konsekruje ich na swoich świadków.

 

Franciszek przypomniał, że każdy z ochrzczonych ma do wypełnienia szczególną misję: bycie solą ziemi i światłem dla świata. Jedynie Duch Święty może nam pomóc ją zrealizować. Odrodzenie się do życia Bożego w chrzcie jest bowiem pierwszym krokiem. Następnie trzeba zachowywać się jak dzieci Boże, czyli upodobnić się do Chrystusa i angażować się w Jego misję. Siłę do tego daje namaszczenie Duchem. Bez Jego mocy nic nie możemy zrobić; to On bowiem daje nam siłę, aby kroczyć do przodu – mówił Franciszek. Życie Kościoła bowiem oraz jego członków toczy się pod przewodnictwem samego Ducha.

Papież przypomniał, że Pan Jezus rozpoczął Swoją misję, gdy po wyjściu z Jordanu został namaszczony Duchem Świętym. A potem sam, po zmartwychwstaniu, tchnął Ducha na Apostołów, którego w formie nadzwyczajnej otrzymali w dniu Pięćdziesiątnicy.

“«Tchnienie» Chrystusa zmartwychwstałego napełnia życiem płuca Kościoła; i rzeczywiście usta uczniów «napełnione Duchem Świętym» otwierają się, by głosić wszystkim wielkie dzieła Boga (por. Dz 2,1-11) – stwierdził Ojciec Święty. - Pięćdziesiątnica jest dla Kościoła tym, czym dla Chrystusa było namaszczenie Duchem otrzymane w Jordanie, mianowicie bodźcem misyjnym, aby ofiarować swe życie dla uświęcenia ludzi, na chwałę Boga. O ile w każdym sakramencie działa Duch Święty, to dzieje się tak zwłaszcza w bierzmowaniu, bo «wierni otrzymują Dar samego Ducha Świętego» (PAWEŁ VI, Konst. ap. Divinae consortium naturae o sakramencie bierzmowania). W czasie namaszczenia biskup wypowiada słowa: «Przyjmij znamię daru Ducha Świętego»: to wielki dar Boga, Duch Święty. I wszyscy nosimy Ducha w swoim wnętrzu. Duch jest w naszym sercu, w naszej duszy. I to Duch kieruje naszym życiem, abyśmy się stali dobrą solą i świałem dla ludzi”.

Odnosząc się do sakramentu bierzmowania Papież wskazał, że przyjmując Ducha Świętego, winniśmy wypełniać Jego dzieła.

“Jeśli w chrzcie Duch Święty zanurza nas w Chrystusa, to w bierzmowaniu Chrystus napełnia nas swoim Duchem, konsekrując nas na swoich świadków, uczestników tego samego źródła życia i misji, zgodnie z planem Ojca Niebieskiego – mówił Papież. - Świadectwo złożone przez bierzmowanych ukazuje przyjęcie Ducha Świętego i uległość wobec Jego twórczego natchnienia. Jak można zobaczyć, że otrzymaliśmy Dar Ducha? Jeśli wypełniamy dzieła Ducha, jeśli wypowiadamy słowa jakich nauczył nas Duch Święty (por. 1 Kor 2,13). Świadectwo chrześcijańskie polega na czynieniu wyłącznie tego i tego wszystkiego, czego wymaga od nas Duch Chrystusa, udzielając nam sił, aby to wypełnić”.

W czasie audiencji Papież przypomniał, że jutro obchodzone jest święto Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, która szczególnie czczona jest w sanktuarium w Szeszan w Chinach. Przy tej okazji wezwał do modlitwy za tamtejszych katolików.

“Okoliczność ta zachęca nas do duchowego zjednoczenia ze wszystkimi katolikami żyjącymi w Chinach – powiedział Ojciec Święty. – Modlimy się za nich do Matki Bożej, aby mogli przeżywać swoją wiarą z wielkodusznością i pogodą ducha, aby mogli podejmować konkretne gesty braterstwa, zgody i pojednania, w pełnej komunii z Następcą Piotra. Najdrożsi uczniowie Pana w Chinach, Kościół powszechny modli się razem z wami i za was, abyście nawet pośród trudności mogli nadal powierzać się woli Bożej. Matka Boża nigdy nie przestanie wam pomagać i będzie was strzegła swoją macierzyńską miłością”.

Zwracając się do Polaków obecnych na Placu św. Piotra Papież pozdrowił szczególnie leśników i Dyrekcję Lasów Państwowych, którzy przywieźli ze sobą 100 sadzonek drzew. Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości będą one posadzone jako znak zaangażowania w ochronę przyrody.

“Witam polskich pielgrzymów. W sposób szczególny pozdrawiam leśników i Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych w Polsce. Przywieźli oni sto sadzonek dębów, które - z okazji stulecia niepodległości Polski – zostaną posadzone jako znak zaangażowania na rzecz ochrony środowiska – mówił Papież. - Drodzy bracia i siostry, jak napisałem w Laudato sì, «Bardzo szlachetne jest podjęcie obowiązku troski o środowisko poprzez małe codzienne działania. Wspaniałe jest i to, że edukacja potrafi je zmotywować i ukształtować pewien styl życia. Wychowanie do odpowiedzialności za środowisko naturalne może zachęcać do różnych zachowań, które mają bezpośredni i znaczący wpływ na troskę o środowisko (…). Wszystko to jest częścią szczodrej i godnej kreatywności ukazującej to, co najlepsze w człowieku» (n 211). Z serca wszystkim błogosławię”.

Na dzisiejszej audiencji ogólnej obecni byli także żołnierze ukraińscy, którzy brali udział w pielgrzymce służb mundurowych do sanktuarium Matki Bożej w Lourdes. 

Zwracając się do nich, Papież zapewnił o swojej modlitwie, aby Bóg uleczył rany zadane przez wojnę i zapewnił pokój umiłowanemu narodowi ukraińskiemu. 

Oceń treść:
Źródło:
;