Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty

Wydarzenia:

Wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa

Świat

Papież Franciszek rozpoczął tygodniową pielgrzymkę do Afryki

papież rozpoczyna swoją pielgrzymkę na litwie fot. Robertas Dačkus / Office of the President of the Republic of Lithuania

Papież Franciszek odwiedzi Mozambik, Madagaskar i Mauritius. Do każdego z tych krajów przybywa jako pielgrzym i siewca pokoju. To właśnie budowanie pokoju jest wspólnym mianownikiem tej afrykańskiej podróży.

Przed wyruszeniem na lotnisko Ojciec Święty spotkał się z grupą 12 migrantów wspieranych przez jezuickie Centrum Astali oraz Wspólnotę Świętego Idziego, a pochodzących z Mozambiku, Madagaskaru i Mauritiusu. Grupie towarzyszył papieski jałmużnik, kard. Konrad Krajewski. W mediach społecznościowych Franciszek poprosił o otoczenie modlitwą jego czwartej podróży na Czarny Ląd, aby „Bóg, Ojciec wszystkich, umocnił w całej Afryce braterskie pojednanie, jedyną nadzieję na prawdziwy i trwały pokój”.

W czasie swej 31. podróży zagranicznej Franciszek wygłosi 15 przemówień. W każdym kraju odprawi Mszę dla ogółu wiernych, a w Mozambiku i na Madagaskarze spotka się z młodzieżą, duchowieństwem i katechistami. Ponadto złoży prywatną wizytę w ośrodku pomocy biednym, chorym i bezdomnym oraz odwiedzi szpital, w którym leczeni są chorzy na AIDS. Przewiduje się, że głównymi społecznymi tematami papieskich wystąpień będą ochrona środowiska naturalnego, a także korupcja, niesprawiedliwość społeczna i nędza.

Kard. Pietro Parolin podkreśla jednak, że poruszając trudne i bolesne sprawy Papież będzie chciał się także skoncentrować na wielu aspektach pozytywnych i obalić utrwalony w świecie obraz Czarnego Lądu, jako kontynentu pełnego jedynie problemów, konfliktów i pandemii. „Afryka potrzebuje prawdziwych przyjaciół, którzy są gotowi pomóc temu kontynentowi wykorzystać jego potencjał, wszystkie zasoby i siły, aby mógł wzrastać i rozwijać się” – podkreśla watykański Sekretarz Stanu dodając, że we Franciszku Afryka ma właśnie takiego przyjaciela.

Oceń treść:
Źródło:
;