Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona

Wydarzenia: Dzień Czosnku

Nauczanie

Papież: Jezus jest z nami aż do skończenia świata

papież franciszek na placu świętego piotra fot. Mazur / Episkopat.pl

„Święto Wniebowstąpienia mówi nam, że Jezus, chociaż wstąpił do nieba, aby chwalebnie przebywać po prawicy Ojca, jest wciąż i zawsze pośród nas: stąd pochodzi nasza siła, nasza wytrwałość i nasza radość” – te słowa wypowiedział Papież w rozważaniu przed modlitwą Regina Coeli. Dzisiaj właśnie we Włoszech oraz w wielu innych krajach obchodzona jest uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

 

Franciszek wspomniał , że na górze Oliwnej Jezus wezwał uczniów, aby działali w Jego imię oraz głosili Ewangelię życia i w ten sposób kontynuowali Jego dzieło.

„To orędzie zbawienia oznacza przede wszystkim obowiązek świadectwa – bez świadectwa nie można głosić, do dawania go jesteśmy wezwani również my, uczniowie dnia dzisiejszego, aby zdać sprawę z naszej wiary. Stojąc przed tak wymagającym zadaniem i myśląc o naszych słabościach, czujemy, że się nie nadajemy, co z pewnością odczuwali sami apostołowie – zaznaczył Papież. – Nie możemy się jednak zniechęcać, pamiętając o słowach, które Jezus skierował do nich zanim wstąpił do nieba: „Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (w. 20).“

Ojciec Święty zaznaczył, że stała i pocieszająca obecność Jezusa dokonuje się poprzez jego Ducha, który prowadzi Kościół. Ten Duch, posłany przez Chrystusa i Ojca dokonuje odpuszczenia grzechów i uświęca tych wszystkich, którzy skruszeni, otwierają się z ufnością na Jego dar. Jezus jest obecny w świecie, ale innym stylu, stylu Zmartwychwstałego. Pozostaje obecny pomiędzy nami w mocy Ducha Świętego.

W pozdrowieniach po modlitwie Regina Coeli, Papież zaprosił wszystkich do duchowego zjednoczenia z katolikami w Chinach, którzy obchodzą dzisiaj święto Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych oraz Patronki kraju. Jest ona szczególnie czczona w Sanktuarium w Sheshan pod Szanghajem.

Ojciec Święty powierzył prowadzeniu i opiece Maryi pasterzy oraz wiernych Kościoła katolickiego tego wielkiego kraju, aby byli mocni w wierze i utwierdzeni w braterskiej jedności, aby byli radosnymi świadkami oraz krzewicielami miłości i nadziei

„Drodzy bracia i siostry katolicy w Chinach, pragnę was zapewnić, że Kościół powszechny, którego jesteście integralną częścią, podziela wasze nadzieje i wspiera was w próbach – podkreślił Papież. – Towarzyszy on wam z modlitwą o nowe zesłanie Ducha Świętego, aby mogły w was zajaśnieć światło i piękno Ewangelii, moc Boga dla zbawienia każdego, kto wierzy. Wyrażając po raz kolejny wam wszystkim moją wielką i szczerą miłość, udzielam wam szczególnego błogosławieństwa apostolskiego. Niech Maryja zawsze czuwa nad wami!“

Ojciec Święty zawierzył również Maryi wszystkich uczniów Pana oraz ludzi dobrej woli, którzy w obecnym, trudnym czasie, we wszystkich częściach świata pracują z pasją i zaangażowaniem dla pokoju, dialogu pomiędzy narodami, w służbie ubogich, oraz nad zachowaniem Stworzenia, a także dla zwycięstwa ludzkości nad każdą chorobą ciała, serca i duszy. Wspomniał, że dzisiaj w wielu krajach świata obchodzony jest Dzień Środków Społecznego Komunikowania, który został poświęcony dzieleniu się opowieścią.

„Oby to wydarzenie zachęciło nas do opowiadania i dzielenia się konstruktywnymi historiami, które pomogą nam zrozumieć, że wszyscy jesteśmy częścią historii większej od nas samych i abyśmy mogli z nadzieją patrzeć w przyszłość, jeśli naprawdę będziemy się troszczyć jako bracia jedni o drugich.“

Franciszek w dzień Maryi Wspomożycielki pozdrowił serdecznie salezjanów i salezjanki. Z wdzięcznością wspomina formację duchową, którą otrzymał od synów św. Jana Bosko. Ojciec Święty pozdrowił także mieszkańców Acerry, tzw. „Ziemi ognisk”. Dzisiaj była planowana jego wizyta w tym miejscu, które zmaga się z dramatem zanieczyszczeń odpadami przemysłowymi. Z racji pandemii odwiedziny te zostały odłożone. Papież wspomniał, że dzisiaj przypada piąta rocznica publikacji encykliki Laudato si’, poprzez którą chciał skupić uwagę na wołaniu Ziemi i ubogich.

„Dzieki inicjatywie Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, „Tydzień Laudato si’”, który obchodziliśmy, przekształci się w specjalny rok upamiętniający Laudato si’, specjalny rok, aby podjąć refleksję nad encykliką, od 24 maja tego roku aż do 24 maja roku przyszłego – podkreślił Papież. – Zapraszam wszystkie osoby dobrej woli do włączenia się, aby podjąć troskę o nasz wspólny dom oraz o najsłabszych braci i siostry. W sieci będzie opublikowana modlitwa przeznaczona na ten ro. Będzie pięknie jeśli ją podejmiemy.“

Oceń treść:
Źródło:
;