Imieniny: Delfiny, Sylwestra, Konrada

Wydarzenia: Dzień Bez Zakupów

Nauczanie

Papież: modlitwa jest składaniem życia w ręce Pana 

papież w czasie audiencji fot. Mazur / Episkopat.pl

„Serce Maryi jest jak perła o niezrównanym blasku, uformowana i wyszlifowana cierpliwym przyjmowaniem woli Bożej poprzez tajemnice Jezusa rozważane w modlitwie” – powiedział Papież podczas audiencji ogólnej transmitowanej z Biblioteki Pałacu Apostolskiego. Franciszek wskazał dzisiaj osobę Najświętszej Maryi Panny jako kobietę modlitwy. Dzięki temu potrafi pokonać lęk, pozostaje otwarta oraz dyspozycyjna. Jest posłuszna i gotowa na przyjęcie woli Bożej. Staje przed Bogiem w postawie prostoty i pokory, składając swoje życie w jego ręce.

 

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że modlitwa łagodzi niepokój, potrafi przekształcić go w dyspozycyjność. Maryja towarzyszy Jezusowi modlitwą przez całego Jego życie, aż po śmierć i zmartwychwstanie, a następnie pierwszym krokom rodzącego się Kościoła. Modli się we wspólnocie, jako jeden z jej członków.

„Modląc się z rodzącym się Kościołem Maryja staje się Jego Matką, towarzyszy mu w stawianiu pierwszych kroków – w modlitwie, oczekując na Ducha Świętego, a następnie na pierwszych etapach. W milczeniu, zawsze w milczeniu. Modlitwa Maryi jest milcząca. Jedynie raz Ewangelia opowiada nam o modlitwie Maryi: w Kanie, kiedy prosi swojego Syna, za tych biednych ludzi, którym podczas święta zagraża kompromitacja – podkreślił Papież. – Wyobraźmy sobie: nie ma więcej wina! Co za fatalne wrażenie! I Ona prosi, ale pozostawia Synowi rozwiązanie tego problemu. Zawsze jej obecność wyraża się w modlitwie. Jej trwanie pośród uczniów w Wieczerniku, w oczekiwaniu na Ducha Świętego, to towarzyszenie modlitwą . W ten sposób Maryja rodzi Kościół, i jest jego Matką.“

Ojciec Święty zaznaczył, że w Dziewicy Maryi naturalna intuicja kobieca zostaje wywyższona przez jej wyjątkowe zjednoczenie z Bogiem na modlitwie. Z tego powodu, czytając Ewangelię, zauważamy, że czasami wydaje się ona znikać po to, aby powrócić w kluczowych momentach.

„Maryja jest otwarta na głos Boga, który prowadzi jej serce i kieruje jej krokami tam, gdzie jest potrzebna jej obecność. Milcząca obecność matki i uczennicy. Maryja jest obecna ponieważ jest Matką, ale jest także obecna ponieważ jest pierwszą uczennicą , tą, która najlepiej nauczyła się wielu rzeczy od Jezusa – podkreślił Papież. – Maryja nigdy nie mówi: «Przyjdźcie, ja rozwiąże sprawy». Nie. Mówi: «zróbcie wszystko cokolwiek wam powie” – zawsze z palcem wskazującym na Jezusa. To czyni ją uczniem, ona jest pierwszą uczennicą. Modli się jako Matka i modli się jako uczennica.“

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że wszystko, co dzieje się wokół Maryi, znajduje ostatecznie odbicie w głębi jej serca. Wszystko wiedzie do jej serca, aby zostać przeniknięte modlitwą i przez nią przekształcone. „Byłoby pięknie, gdybyśmy upodobnili się chociaż trochę do naszej Matki: z sercem otwartym na Słowo Boga, z sercem milczącym, z sercem posłusznym, z sercem, które potrafi przyjąć Słowo Boga i pozwala mu wzrastać jako ziarnu dobra obecnego w Kościele” – powiedział na zakończenie Franciszek.

W pozdrowieniach na zakończenie audiencji Papież przypomniał, że dzisiaj we Włoszech obchodzone jest wspomnienie poświęcenia Bazylik: św. Piotra i św. Pawła przy via Ostiense. „Niech to święto, które rzuca światło na znaczenie Kościoła, jako świętej budowli, gdzie gromadzą się wierni, wzbudzi we wszystkich świadomość, że każdy jest wezwany do bycia świątynią Boga żywego” – stwierdził Franciszek.

Ojciec Święty zachęcił do miłości Kościoła; do współpracy z hojnością i entuzjazmem w jego budowie; do ofiarowania swoich modlitw i cierpień jako cennego wkładu w budowanie Domu Pana, mieszkania Najwyższego pośród nas. Zwracając się do Polaków Papież powiedział:

„Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Dzisiaj w Polsce obchodzone jest liturgiczne wspomnienie błogosławionej Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy. Jako 16-letnia dziewczyna poniosła śmierć męczeńską, broniąc ślubu czystości. Swoim przykładem, również dzisiaj wskazuje, szczególnie młodym wartość czystości, szacunku dla ludzkiego ciała oraz godności kobiety – podkreślił Papież. – Powierzcie się jej wstawiennictwu, aby pomagała wam dawać z odwagą świadectwo cnót chrześcijańskich i wartości ewangelicznych. Z serca wam błogosławię.“

Oceń treść:
Źródło:
;