Imieniny: Tekli, Boguslawa, Linusa

Wydarzenia: Dzień Spadającego Liścia

Wspomnienie św. Pio z Pietrelciny, prezbitera

Małopolska

Papież Polak będzie patronem Małopolski

jan paweł drugi podczas pielgrzymki do polski fot. Tadeusz Warczak Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski, 2002

31 maja 2019 r. radni Sejmiku Wojewódzkiego niemal jednogłośnie opowiedzieli się za przyjęciem rezolucji w sprawie ustanowienia św. Jana Pawła II patronem Województwa Małopolskiego. Za przyjęciem dokumentu głosowało 34 radnych, 2 wstrzymało się od głosu.

 

- Uważam, że papież Polak to jedyny kandydat na to, by być patronem Małopolski. Będzie to ogromny zaszczyt, jeśli cały proces we współpracy ze stroną kościelną uda się doprowadzić do szczęśliwego końca w roku setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Tak, aby odświeżyć pamięć o nim i by jego życie było dla nas naprawdę przykładem do naśladowania - tłumaczył marszałek Witold Kozłowski.

W podobny sposób przedstawiono św. Jana Pawła II w treści przygotowanej rezolucji. „Małopolska to miejsce, z którym związanych jest wielu świętych i błogosławionych Kościoła Katolickiego. Jan Paweł II zajmuje wśród nich miejsce szczególne” - podkreślono w dokumencie.

Podczas dzisiejszego głosowania obecny był m.in. senator Kazimierz Wiatr. Jak wskazał, to bardzo ważne, by współcześni, którzy nie pamiętają już osobiście papieża Polaka, mieli motywację, by wracać do jego nauczania i świadectwa życia.

- On podczas swojej pierwszej pielgrzymki do ojczyzny wołał do nas, że musimy być mocni. To właśnie jego słowa pokazują, że udzielając sobie wzajemnego wsparcia i mając ideały, ludzie potrafią przekraczać siebie. To niełatwe zadanie, ale powinniśmy naprawdę korzystać z jego nauk religijnych, społecznych i patriotycznych - powiedział senator.

Zwraca na to uwagę także część przyjętego dzisiaj dokumentu. „Mamy wobec naszego Rodaka szczególne zobowiązanie, którym jest troska o to, aby przekaz jego nauk nie pozostał nigdy jedynie wzruszającym wspomnieniem, ale wciąż nieustannie, pozytywnie i w żywy sposób oddziaływał
na nasze życie” - uwypuklono.

Na terenie Małopolski Jan Paweł II patronuje już wielu organizacjom, instytucjom czy jednostkom edukacyjnym - ponad 170 szkół i przedszkoli nosi jego imię. Jest patronem Zakliczyna oraz rodzinnych Wadowic. To właśnie tam samorząd województwa wspólnie z archidiecezją krakowską oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.

- Dzisiejszy pierwszy krok na drodze ustanowienia papieża Polaka patronem Małopolski jest niezmiernie istotny. Nie da się ukryć, że swoją osobą Jan Paweł II rozsławił nasze miasto na cały świat. Wadowice odwiedzają rzesze pielgrzymów i turystów - pewnie dlatego, że nie da się poznać dobrze osoby bez przyjechania do miejscowości, gdzie ktoś wzrastał i wychowywał się - przyznał burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Przyjęta przez Sejmik Województwa Małopolskiego rezolucja zostanie przekazana wraz z prośbą do biskupów diecezjalnych, których jurysdykcja obejmuje obszar diecezji znajdujących się w województwie małopolskim.

- Jest to bardzo piękna myśl, zwłaszcza teraz, gdy zaczynamy obchodzić stulecie urodzin Karola Wojtyły - niewątpliwie najwybitniejszej osobistości w całych dziejach Małopolski i naszej Ojczyzny. Jest to uhonorowanie pamięci człowieka, który tak wiele zrobił dla Małopolski, Krakowa, Kościoła w Polsce i na świecie - ocenił inicjatywę abp Marek Jędraszewski.

Ostateczną decyzję zatwierdzi w Watykanie Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Jest duże prawdopodobieństwo, że nastąpi to na 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.

Oceń treść:
Źródło:
;