Imieniny: Aurelii, Wladyslawa, Kleofasa

Wydarzenia: Dzień Głuchych i Języka Migowego

Dwudziesta Piąta Niedziela zwykła

Nauczanie

Papież: przebaczmy wszystkim, którzy nas zranili

 fot. Krzysztof Petela

O miłosiernej miłości mówił Papież w rozważaniu na Anioł Pański. Zachęcił do przebaczenia wszystkim, którzy nas zranili. Miłosierdzie to nie tylko cecha Boga, którą należy podziwiać. Powinno stać się fundamentem międzyludzkich relacji.

 

W rozważaniu Ojciec Święty skomentował niedzielną Ewangelię o miłosiernym panu, który darował ogromny dług swojemu słudze. Przypomniał, że sercem tej przypowieści jest wyrozumiałość, jaką pan okazuje słudze mającemu największy dług. Ale on wkrótce potem staje się bezwzględny w stosunku do swojego towarzysza, który jest mu winien symboliczną sumę.

„W przypowieści znajdujemy dwie różne postawy: Boga – którego przedstawia władca – i postawę człowieka. W Bożym nastawieniu sprawiedliwość jest przeniknięta miłosierdziem, podczas gdy postawa ludzka ogranicza się do rozliczeń – powiedział Franciszek. – Jezus zachęca nas do odważnego otwarcia się na moc przebaczenia, ponieważ nie wszystko w życiu jest rozwiązywane przez sprawiedliwość. Potrzeba nam miłości miłosiernej. Biblia wzywa nas by przebaczać zawsze!“

Franciszek zaznaczył, że gdyby przebaczenie i miłosierdzie było stylem naszego życia udałoby się uniknąć wielu ran, a także wojen i cierpienia.

„Ile jest rodzin, które nie mogą sobie wybaczyć, ileż braci i sióstr... We wszystkich relacjach międzyludzkich trzeba stosować miłość miłosierną: między małżonkami, między rodzicami a dziećmi, w naszych wspólnotach, w Kościele, a także w społeczeństwie i w polityce – zaznaczył Papież. – Dzisiaj rano, podczas odprawiania Mszy uderzyło mnie zdanie z pierwszego czytania: «pamiętaj o rzeczach ostatecznych i przestań nienawidzić». Myślisz, że zabierzesz ze sobą do trumny swoją nienawiść? Nie jest łatwo wybaczyć; w chwilach spokoju mówimy: «ten czy tamten zrobił mi różne rzeczy, no ale ja też mam sporo na sumieniu, więc lepiej wybaczyć, żeby i mi wybaczono». Ale później ta uraza wraca – to jest jak irytująca mucha latem, która odganiana ciągle wraca... Wybaczanie to nie jednorazowa decyzja, to walka z powracającą urazą i nienawiścią. Pomyślmy o końcu, przestańmy nienawidzić.“

Po modlitwie Anioł Pański Papież wyraził solidarność z uchodźcami, którzy utracili dach nad głową w wyniku pożaru na wyspie Lesbos. Zaapelował do mieszkańców Europy o godne ich przyjęcie. Wezwał także wszystkich, którzy obecnie protestują wobec trudnej sytuacji politycznej, o pokojowe przedstawianie swoich żądań, a rządzących, aby wsłuchali się w głos obywateli.

Ojciec Święty przypomniał swój apel wystosowany wspólnie z ekumenicznym patriarchą Bartłomiejem i arcybiskupem Aten i całej Grecji Hieronimem, aby zapewnić humanitarne i godne przyjęcie migrantów i uchodźców oraz osób ubiegających się o azyl w Europie. „Wyrażam moją solidarność i bliskość ze wszystkimi ofiarami tych dramatycznych wydarzeń” – powiedział Franciszek. Następnie nawiązał do prodemokratycznych demonstracji w różnych częściach świata, w tym na Białorusi.

„Chociaż wzywam demonstrantów do pokojowego przedstawienia swoich postulatów, bez ulegania pokusie agresji i przemocy, to jednak apeluję także do wszystkich rządzących, aby wsłuchali się w głos swoich obywateli i spełnili ich słuszne żądania, dotyczące pełnego poszanowania praw człowieka i swobód obywatelskich – powiedział Papież. – Zapraszam wspólnoty kościelne z tych terenów, pod kierownictwem swoich proboszczów, do pracy na rzecz dialogu i pojednania.“

Franciszek nawiązał do tradycyjnej zbiórki na rzecz Ziemi Świętej, która odbywa się dziś w kościołach na całym świecie. Została ona przeniesiona z Wielkiego Piątku ze względu na pandemię koronawirusa. Ojciec Święty zaznaczył, że w obecnym kontekście zbiórka ta jest jeszcze bardziej znakiem nadziei i solidarności z chrześcijanami żyjącymi w ojczyźnie Jezusa.

Oceń treść:
Źródło:
;