Imieniny: Marka, Jaroslawa, Wasyla

Wydarzenia: Dzień Sekretarki

Watykan

papież w brzegach fot. Grzegorz Gałązka

W Rzymie rozpoczęło się przedsynodalne spotkanie młodzieży. Bierze w nim udział ponad 300 młodych z całego świata, w tym 7 Polaków. Zostali wytypowani przez lokalne episkopaty, ruchy i inne środowiska kościelne.

 

W czasie spotkania z młodymi Papież odpowiadał m.in. na pytania, które zadało pięcioro z nich. Jedno postawiła młoda Nigeryjka, ofiara handlu ludźmi. Dotyczyło ono godności kobiet, która bywa niszczona przez seksualne wykorzystywanie ich także przez mężczyzn, którzy są katolikami. 

„Bardzo bym chciał, aby młodzi zaangażowali się w promocję godności kobiety. Proszę was, abyście to robili. Godność kobiety to coś więcej niż tylko: może zrobić to czy tamto, a tego robić nie powinna. Kobieta jest dzieckiem Bożym, ma swą godność. Historia stworzenia mówi, że gdy mężczyzna zobaczył kobietę to się zachwycił, zobaczył, że jest piękna. A potem, niestety, bywa że kończy się na handlu kobietami. Niektóre rządy nakładają kary na klientów kobiet zmuszanych do prostytucji, ale to nie przynosi oczekiwanych efektów. Bardzo bym chciał, abyśmy walczyli w obronie ich godności. Ten, kto w ten sposób wykorzystuje kobiety dopuszcza się przestępstwa. To są tortury! Chcę skorzystać z tej chwili, aby przeprosić was młodych, społeczeństwa za wszystkich katolików, którzy dopuszczają się tego przestępstwa” – powiedział Papież.

Poniedziałkowe przedpołudnie spędzone z Papieżem Franciszkiem oraz świadectwa młodych z pięciu kontynentów to dobre wprowadzenie do głównego elementu obrad przedsynodalnego spotkania młodych, jakim będą spotkania w małych grupach – uważa Karolina Błażejczyk. Reprezentuje ona Kościół w Polsce i będzie się dzieliła doświadczeniem naszych duszpasterstw młodzieży. 

„Chciałabym przede wszystkim pokazać to bogactwo, które, mam nadzieję, zostało już dostrzeżone przez inne kraje podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. To, że w polskim Kościele mamy dużo różnych propozycji dla młodych, to, że każdy może znaleźć swoją drogę do Kościoła, do Pana Boga, może się na tej drodze pięknie rozwijać. To jest nasze bogactwo, które nie we wszystkich krajach jest dostępne – powiedziała Radiu Watykańskiemu Karolina Błażejczyk. – Oczywiście, chcemy też mówić o trudnościach, o tym, że młodzi ludzie w polskim Kościele być może jeszcze nie do końca czują to, że powinni być apostołami, wychodzić do młodych, przyciągać tych młodych, którzy jeszcze dryfują obok Kościoła. Chcielibyśmy zobaczyć, jak radzą sobie z tym inni, w innych krajach i być może przeszczepić coś na polski grunt”.

Oceń treść:
Źródło:
;