Imieniny: Anieli, Sykstusa, Jana

Wydarzenia: Dzień Żelków

Świat

papież franciszek w panamie fot. facebook.com/swiatowydzienmlodziezy

Po południu na bulwarze Cinta Costera odbyła się ceremonia powitania Ojca św. i otwarcia 34. Światowych Dni Młodzieży w Panamie.

 

Cinta Costera jest wizytówką Panamy. Łączy kolonialne stare miasto Casco Viejo z częścią nowoczesną, której wysokie budynki przypominają Dubaj albo nowojorski Manhattan. Wzdłuż bulwaru jest wiele parków, boisk oraz punktów widokowych, skąd można obserwować statki, które wpływają do Kanału Panamskiego. Tutaj znajduje się też słynne Mercado de Marisco, czyli targ owoców morza.

Młodzież zaczęła gromadzić się na Cinta Costera, na campusie Matki Bożej La Antigua, już w południe. Mogła wziąć udział w ponad 3-godzinnym koncercie. Na scenie wystąpiły zespoły z wielu krajów, w tym m.in. „La voz del desierto” z Hiszpanii czy siostry zakonne znane jako „rokerki z Ekwadoru”. Młodzi dzielili się też doświadczeniami wiary.
Ok. godz. 17-tej na campus dotarł Papież Franciszek entuzjastycznie powitany przez młodzież. Bez pośpiechu objechał sektory pozdrawiając młodych, żartując, a nawet przyjmując spontaniczne prezenty.

Ceremonię powitania rozpoczął hymn ŚDM w Panamie. Na scenę wprowadzili Papieża młodzi przedstawiciele pięciu kontynentów, którzy przeprowadzili go przez symboliczny Kanał Panamski. Po wniesieniu symboli ŚDM, krzyża oraz ikony Matki Bożej, nastąpiła prezentacja młodzieży z poszczególnych regionów świata, ich pragnień i nadziei. Przy śpiewie hymnu „Emmanuel” na scenie pojawili się tancerze w kolorach kontynentalnych, aby ukazać pragnienie jedności i nadziei. Burza oklasków i wołanie: „Oto młodzież Papieża” powitały flagi krajów, które są obecne na spotkaniu młodych w Panamie.

Potem na scenę weszli z duża flagą Panamy miejscowi młodzi sportowcy: pływak paraolimpijski Cesar Barria oraz piłkarz Felipe Baloy. Za nimi para w tradycyjnych strojach panamskich wręczyła Papieżowi prezent: kolorową stułę, którą wykonali Indianie z plemienia Gunas. Młodzież przedstawiła ośmiu patronów ŚDM, w tym św. Jana Pawła II.

Jako pierwszy głos zabrał abp José Domingo Ulloa Mendieta. „Umiłowany Papieżu Franciszku, Dużo modliliśmy się w intencji tej historycznej chwili. «Piotr» jest obecny na tym małym przesmyku środkowoamerykańskim, aby odnowić i utwierdzić naszą wiarę w Jezusa Chrystusa: Drogę, Prawdę i Życie. Dziękuję, Ojcze Święty, za wybranie tego Przesmyka Panamskiego na siedzibę Światowego Spotkania Młodych. Tym wyborem dałeś okazję wielu młodym środkowoamerykańskim, szczególnie tym, którzy zostali naznaczeni wykluczeniem i ubóstwem, aby mogli przeżyć niezapomniane doświadczenie spotkania z innymi młodymi z całego świata, gdzie podzielą się marzeniami, planami i wyzwaniami, które pozwolą im odkryć, że są prawdziwymi twórcami w odnowie Kościoła i społeczeństwa. Ojcze Franciszku, w imieniu tego ludu Bożego, który pielgrzymuje w Panamie, przyjmij nasze najserdeczniejsze powitanie, nasz podziw i szacunek. Podczas twojej wizyty będziesz mógł poczuć ciepło i radość żywej wiary, podtrzymywanej przez tak licznych kapłanów, diakonów, zakonników i zakonnice, ale w sposób szczególny przez świeckich, którzy są bijącym sercem Kościoła katolickiego w Panamie. W imieniu młodych i nas, młodych, którzy nie jesteśmy już tak młodzi, ale wciąż marzymy, witaj Ojcze Franciszku w tej rzeczywistości środkowoamerykańskiej. A także w imieniu młodych z pięciu kontynentów, którzy dzisiaj przyjmują Cię z radością! I chcemy pokazać, że nie jest to tylko młodzież Papieża, ale przede wszystkim młodzież Chrystusa. I chcemy powiedzieć ci wszyscy razem: To jest młodzież Chrystusa! Witaj Ojcze Franciszku!”.

Po odczytaniu Ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej głos zabrał Papież Franciszek, a następnie młodzi modlili się w intencjach Kościoła i świata w różnych językach m. in. po arabsku i koreańsku. Po ceremonii powitania Papież powrócił do nuncjatury. Wzdłuż całej trasy pozdrawiały go tłumy mieszkańców stolicy. W ceremonii powitania udział wzięło ok. 350 tys. osób.

Oceń treść:
Źródło:
;