Imieniny: Halki, Filipa, Salomei

Wydarzenia: Światowy Dzień Osób Jąkających Się

Wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża

Watykan

Papież uznał heroiczność cnót ks. Władysława Korniłowicza

ksiądz władysław korniłowicz fot. wikipedia.org

Stolica Apostolska podjęła ważną decyzję w sprawie ks. Władysława Korniłowicza, współzałożyciela Lasek, apostoła inteligencji, niewierzących i ludzi obojętnych względem Boga. Jeden z zatwierdzonych przez Papieża dekretów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych uznaje heroiczność cnót ks. Korniłowicza. Oznacza to, że do jego beatyfikacji potrzebne jest już tylko uznanie cudu za jego wstawiennictwem.

 

Ks. Władysław Korniłowicz to jedna z kluczowych postaci polskiego Kościoła pierwszej połowy XX w. Urodził się w Warszawie w 1884 r. W 21. roku życia przerwał studia przyrodnicze w Zurichu i wstąpił do warszawskiego seminarium. Jako kapłan był duszpasterzem młodzieży w Zakopanem i Warszawie, a także kapelanem wojskowym podczas wojny polsko-bolszewickiej. Otaczał też opieką młodą inteligencję w Warszawie.

W 1918 r. poznał matkę Elżbietę Czacką, założycielkę Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach i Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Z roku na rok ks. Korniłowicz coraz bardziej angażował się w Dzieło Lasek. W 1930 r. przeniósł się tam na stałe, został jego kierownikiem duchowym i wniósł istotny wkład w jego rozwój. Poszerzył zakres apostolstwa o ludzi będących daleko od Boga. Sam na tym polu odznaczał się szczególną gorliwością i doprowadził do wielu nawróceń.

Ponadto był inspiratorem polskiego ruchu liturgicznego, założycielem i redaktorem wydawnictwa oraz czasopisma „Verbum”. Z jego inicjatywy powstał w Laskach dom rekolekcyjny dla ludzi pragnących pogłębić życie duchowe. W czasie wojny musiał się ukrywać w przed Niemcami. Potajemnie prowadził wykłady i rekolekcje. Zmarł w 1946 r.

Papieska decyzja w sprawie ks. Władysława Korniłowicza jest ważnym wydarzeniem dla wszystkich, którzy są związani z ośrodkiem w Laskach – podkreśla Jacek Moskwa, autor książek na temat tego środowiska.

Zauważa on, że Laski to jedno z najważniejszych miejsc na katolickiej mapie Polski, a ks. Korniłowicz był jego ojcem. Był postacią charyzmatyczną. Zabiegał w sposób szczególny o ludzi wątpiących i niewierzących. Chciał, aby Kościół przyciągał ich do siebie, a nie zniechęcał – mówi Jacek Moskwa.

“Skupiło się wokół niego środowisko młodzieży szukającej związków z Kościołem i głębszego życia duchowego – powiedział Radiu Watykańskiemu Jacek Moskwa. – Było ono nazywane kółkiem i istniało od 1918 r. Z drugiej strony obok tego środowiska, które ukształtowało swoją drogę duchową właśnie w Laskach ojciec Korniłowicz był także dyrektorem konwiktu dla księży z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Tam uformował wielu kapłanów, między innymi późniejszego kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski. O tym, że był uważany za kapłana od spraw trudnych świadczy choćby fakt, że to właśnie jego wezwano do łoża umierającego marszałka Józefa Piłsudskiego, który jak wiadomo, oddalił się od Kościoła. Ojciec Korniłowicz przysposobił go na śmierć”.

Oceń treść:
Źródło:
;