Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona

Wydarzenia: Dzień Czosnku

Nauczanie

Papież: żywy ogień Ducha daje siłę do świadectwa i misji

papież w czasie audiencji fot. Mazur / Episkopat.pl

„Kościół jest zawsze dziełem Ducha: we wspólnocie chrześcijańskiej, w życiu wspólnotowym, w Eucharystii, w modlitwie” – powiedział Papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej transmitowanej z Biblioteki Pałacu Apostolskiego. Franciszek zauważył, że pierwsze kroki Kościoła w świecie wyznaczała modlitwa. Księga „Dziejów Apostolskich” daje nam obraz Kościoła w drodze, który podczas spotkań modlitewnych odnajduje podstawę i bodziec do działalności misyjnej. 

 

Ojciec Święty zaznaczył, że Dzieje Apostolskie ukazują nam cztery istotne cechy życia kościelnego: słuchanie nauczania apostołów, utrzymanie wzajemnej komunii, łamanie chleba oraz modlitwę. To są sposoby na utrzymanie jedności z Chrystusem. Wszystko w Kościele, co wzrasta poza tymi „współrzędnymi” jest pozbawione fundamentów, jest budowaniem na piasku, ponieważ to nie ilość dzieł tworzy Kościół, ale sam Bóg. Pozostaje on dziełem Ducha Świętego, którego posłał Jezus, aby go zgromadził. Bez tych czterech współrzędnych Kościół stanie się grupą czysto ludzką na wzór partii politycznej.

„Czytając Dzieje Apostolskie odkrywamy jak potężnym stymulatorem ewangelizacji są spotkania modlitewne, podczas których uczestnicy doświadczają żywej obecności Jezusa i są poruszani Duchem Świętym – podkreślił Papież. – Członkowie pierwszej wspólnoty – jest to aktualne także dzisiaj – dostrzegają, że historia spotkania z Jezusem nie zatrzymała się w momencie Wniebowstąpienia, ale trwa nadal w ich życiu. Gdy opowiadają o tym, co Pan powiedział i uczynił – słuchając Słowa – modląc się, aby wejść w komunię z Nim, wszystko staje się żywe. Modlitwa wzbudza światło i ciepło: dar Ducha sprawia, że rodzi się w nich zapał.“

Ojciec Święty zaznaczył, że to Duch Święty przypomina o Jezusie, ale nie w sensie ćwiczenia pamięci. Chrześcijanie przemierzając drogi misyjne uobecniają żywego Jezusa. Duch Święty udziela im mocy, aby wyruszać, głosić oraz służyć. Modlitwa jest dla nich zanurzeniem w tajemnicy Boga, który kocha każdego człowieka i pragnie, aby Ewangelia była głoszona wszystkim. Życie pierwotnego Kościoła, które jest punktem odniesienia dla każdego innego doświadczenia chrześcijańskiego naznaczone jest ciągłym następstwaniem po sobie: celebracji, zgromadzeń, okresów modlitwy wspólnotowej i osobistej.

„Pierwsi chrześcijanie na modlitwie, ale także my, którzy przychodzimy wiele wieków później, wszyscy żyjemy tym samym doświadczeniem – podkreślił Papież. – Duch ożywia wszystko. I każdy chrześcijanin, który nie lęka się poświęcać czasu na modlitwę, może uczynić swoimi słowa Apostoła Pawła: «Choć nadal prowadzę życie w ciele, jednak obecne życie moje jest życiem wiary w Syna Bożego, który umiłował mnie i samego siebie wydał za mnie» (Ga 2.20). Modlitwa czyni cię świadomym tego. Tylko w milczeniu adoracji można doświadczyć całej prawdy tych słów. Powinniśmy odnaleźć sens adoracji. Adorować, adorować Boga, adorować Jezusa, adorować Ducha. Ojciec, Syn i Duch: adorować. W ciszy. Modlitwa adoracji pozostaje modlitwą, która pozwala rozpoznać Boga jako początek i koniec historii. I taka modlitwa jest żywym ogniem Ducha, który daje siłę do świadectwa i misji.“

Papież przypomniał, że w minioną niedzielę, na zakończenie roku liturgicznego była obchodzona uroczystość Chrystusa Króla. Franciszek wyraził pragnienie, aby uczyniła ona wierzących świadomymi, że właśnie Chrystus wyzwolił wszystkich spod władzy ciemności, aby włączyć ich do swojego Królestwa i uczynić wiarygodnymi świadkami zbawczej Prawdy. 

Ojciec Święty życzył, aby Chrystus królujący z krzyża, umocnił nas w chwilach próby i cierpienia, otwierając serce każdego na nadzieję. Zwracając się do Polaków powiedział: „Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Za kilka dni rozpocznie się okres Adwentu. Niech radosne oczekiwanie na przyjście Zbawiciela, który stał się człowiekiem podobnym do nas, napełni Wasze serca nadzieją i pokojem. Najświętsza Panna Maryja, Niepokalana, którą będziecie czcić w waszych kościołach, odprawiając Msze Święte Roratnie, niech Wam towarzyszy w drodze do Narodzenia Syna Bożego. Z serca Wam błogosławię.“

Oceń treść:
Źródło:
;