Imieniny: Anieli, Sykstusa, Jana

Wydarzenia: Dzień Żelków

Polska

Pielgrzymka więźniarek Ravensbrück i ich rodzin

 fot. fra3

Wdzięczność, a również prośba o ocalenie pamięci o bohaterskim pokoleniu „Kolumbów”, o ludziach, którzy za Polskę oddali życie i znosili cierpienia. Z modlitwą w takich intencjach przybyły na Jasną Górę więźniarki hitlerowskiego obozu w Ravensbrück i ich rodziny.

 

Pielgrzymowanie jest kontynuacją ślubowania złożonego Matce Bożej przez niektóre kobiety, że gdy ujdą z życiem będą co roku przybywać na Jasną Górę, aby dziękować za ten cud.

Wśród ocalonych jest dr Wanda Półtawska, która w obozie była poddawana zbrodniczym doświadczeniom medycznym: „Trzeba pamiętać, że podczas II wojny światowej dziewczęta, harcerki, młodzież była w konspiracji. To jest następne pokolenie polskiej młodzieży, następna generacja broniąca Ojczyznę. I to trzeba przekazać, nie osobiste życie tej czy tej pani, tylko fakt, że było takie pokolenie, które było gotowe umrzeć za Ojczyznę autentycznie” – powiedziała dr Półtawska.

Założony w 1939 r. obóz w Ravensbrück był przeznaczony wyłącznie dla kobiet. Przeszło przez niego ponad 132 tys. niewiast 27 narodowości, w tym ok. 40 tys. Polek. Przeżyło zaledwie 8 tys.

W sobotę na Jasnej Górze ukonstytuowało się Stowarzyszenie „Rodzina Ravensbrück”, które pielęgnować ma pamięć o polskich bohaterkach.

W Sanktuarium złożona została ziemia z trzech niemieckich obozów zagłady,  którą przywieźli motocykliści z Rajdu Most Pamięci.

Źródło:
;