Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Pod oknem

pielgrzymka krakowska 2016 fot. Magdalena Pijewska/ EpiskopatNews Wejście krakowskich pielgrzymów na Jasną Górę 2016

Pod hasłem "Idźcie i głoście" w dniach 6-11 sierpnia szlaki z Wawelu na Jasną Górę przemierzać będzie XXXVII Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Krakowskiej. Co roku uczestniczy w niej około 10 tys. osób.

Jak podkreślają organizatorzy tegoroczne hasło ma budzić wśród uczestników świadomość, że są bierzmowani. "Że mamy zadania, które wynikają z przyjęcia Ducha Świętego, a są to przede wszystkim działania ewangelizacyjne” – tłumaczą.

Z kolei arcybiskup Marek Jędraszewski w materiałach przygotowanych dla pątników podkreśla, że pielgrzymowanie to doskonała okazja do popatrzenia na swoje życie w perspektywie Boga i możliwość budowania relacji z bliźnimi.

"Codzienna wędrówka w grupie pątników – wypełniona Eucharystią, modlitwą, śpiewem, chwilami zadumy nad rozważanym Słowem Bożym – pozwala na nowo rozpalić w sercu płomień wiary, o który powinniśmy się troszczyć na każdym etapie naszego życia" - pisze także metropolita krakowski.

Łącznie pielgrzymi krakowscy mają do przejścia około 150 km. Wędrują oni w ramach ośmiu wspólnot, które podążają oddzielnymi szlakami, ale razem wchodzą na Jasną Górę. "W czasie drogi modlimy się za ojczyznę i papieża Franciszka. Podziękujemy też za zeszłoroczne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie" - mówi Andrzej Bac, koordynator pielgrzymki.

Jak dodaje istnieje także możliwość pielgrzymowania "duchowego". Każdy bowiem na adres  e-mailowy pielgrzymkakrakowska@diecezja.pl może przesyłać prośby i intencje modlitewne, które przez kolejne dni wędrowania pątników będą powierzane Bogu.

Natomiast osoby, które mogą i chcą podjąć fizyczny trud pielgrzymowania do końca lipca mogą się zapisać u przewodników grup w parafiach, a w dniach od 1 do 5 sierpnia w bazach poszczególnych wspólnot. Szczegółowe informacje o zapisach oraz pielgrzymce dostępne są pod adresem internetowym www.pielgrzymkakrakowska.diecezja.pl.

Co warte podkreślenia tegoroczna pielgrzymka odbywa się w roku szczególnych rocznic – 300. rocznicy koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej papieskimi koronami, a także 100. rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie. Wędrowanie krakowskich pielgrzymów zainauguruje  abp Jędraszewski 6 sierpnia o godz. 7.00 Mszą św. odprawioną na Wzgórzu Wawelskim.

"Gorąco i serdecznie zapraszam Was do wzięcia udziału w Pieszej Pielgrzymce Archidiecezji Krakowskiej na Jasną Górę. Polećmy się wszyscy opiece Tej, która od tylu już lat nieustannie »otacza macierzyńską miłością Naród, który Ją wybrał na swoją Królową«" - zaprosił do udziału w wydarzeniu metropolita krakowski.

Krakowska Piesza Pielgrzymka wywodzi się z idei "Białego Marszu", który po zamachu na życie Jana Pawła II zorganizowali studenci Krakowa. W pierwszej pieszej pielgrzymce z Wawelu na Jasną Górę w 1981 r. przeszło około 1800 osób.

Oceń treść:
Źródło:
;