Imieniny: Filipiny, Eustachego, Euzebii

Wydarzenia: Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Wspomnienie świętych męczenników Andrzeja Kim Taegon, prezbitera, Pawła Chong Hasang i Towarzyszy

Solidarność

Pierwsza Dama wspiera akcję African Music School

pierwsza dama i benedykt pączka fot. Maciej Biedrzycki / KPRP / prezydent.pl

Agata Kornhauser-Duda spotkała się we wtorek z misjonarzem br. Benedyktem Pączką OFMCap oraz towarzyszącym mu Piotrem Gajdą, koordynatorem projektu zorganizowania szkoły muzycznej dla utalentowanych dzieci z biednych rodzin w Afryce.

 

Zakonnik przebywa na misji w Republice Środkowoafrykańskiej od 2013 roku. Od lat angażuje się w akcje charytatywne mające na celu realizację projektów w Afryce. Organizował zbiórki środków przeznaczonych na budowę studni, kaplic, kin obwoźnych oraz centrum edukacyjnego dla młodzieży. Ostatnie projekty edukacyjne, jak utworzenie szkoły muzycznej, koordynowane są po stronie polskiej przez Piotra Gajdę.

W rozmowie z Pierwszą Damą misjonarz opowiedział o napiętej sytuacji kraju targanego wewnętrznymi konfliktami oraz o realiach życia codziennego. O. Pączka przybliżył również plany rozwoju pierwszej w RŚA szkoły muzycznej zlokalizowanej w przyklasztornych zabudowaniach misji w Bouar. Zebrane ze zbiórek środki zostaną przeznaczone na wyposażenie placówki w instrumenty muzyczne oraz na utrzymanie szkoły, jak na przykład wyżywienie dzieci uczęszczających na zajęcia.

Pierwsi uczniowie rozpoczęli naukę już w marcu 2017 roku. Zajęcia umuzykalniające odbywają się codziennie popołudniami. W weekendy dzieci śpiewają w chórze i uczestniczą w mszy świętej. Uczniowie szkoły mają za sobą już pierwsze występy dla lokalnej publiczności.

Oceń treść:
Źródło:
;