Imieniny: Horacego, Feliksa, Grzegorza

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Solidarności Młodzieży

Małopolska

Pierwszy dzień Open Eyes Economy Summit

centrum kongresowe w krakowie fot. KP/Fra3.pl Centrum Kongresowe ICE w Krakowie

Za nami pierwszy dzień Open Eyes Economy Summit, który odbywa się 20–21 listopada w Centrum Kongresowym ICE. To międzynarodowy kongres skupiający wybitne autorytety z różnych środowisk. Wszystko po to, aby wspólnie dyskutować o ekonomii wartości i zrównoważonym rozwoju.

 

Pierwszy dzień OEES był pełen pasjonujących dyskusji, inspirujących wystąpień i nowych znajomości. Kongres rozpoczął się od wystąpienia grupy Art Color Ballet, która swoim spektaklem Bursztynowe drzewo wprawiła uczestników w zachwyt i zadumę. Scenografia sceny głównej – drzewo wykonane przez krakowskich artystów metodą string art, podkreślało bajkowy charakter spektaklu. Po przedstawieniu został wyświetlony przygotowany przez organizatorów krótki film opisujący ideę kongresu otwartych oczu, jego założenia, a także podejmowaną tematykę. Oficjalnym początkiem wydarzenia było jednoczesne otworzenie folderów konferencyjnych przez wszystkich uczestników zgromadzonych na widowni. W ten sposób rozpoczęła się błękitna rewolucja, która opanowała Kraków!

Inaugurację kongresu dopełniło przemówienie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Jarosława Gowina, który w swoim wystąpieniu wskazał szansę upatrywane w zrównoważonym rozwoju oraz korzyści płynące z wdrażania ekonomii wartości w życie. Rozważania podczas pierwszego dnia Open Eyes Economy Summit toczyły się w oparciu o pięć bloków tematycznych: firma-idea, miasto-idea, marka – kultura, człowiek – praca oraz ład międzynarodowy. W ramach sesji inauguracyjnej na mównicy pojawili się m.in. Luca Jahier – Przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz prof. Jacqueline Cramer – była minister budownictwa, gospodarki przestrzennej i środowiska w Holandii, a także prof. Shalini Randeria – Rektor Institute for Human Science w Wiedniu oraz prof. Jacek Purchla – Przewodniczący Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W ramach bloku firma-idea uczestnicy kongresu byli świadkami potyczki między Karolem Sachsem – honorowym przewodniczącym Europejskiej Federacji Banków Etycznych i Alternatywnych, a Hélène Zaleski – przewodniczącą rady nadzorczej GIVT sp. z o.o. Celem dyskusji było odnalezienie odpowiedzi na pytanie: Rachunek wyniku czy rachunek wartości?. W ramach bloku odbyła się też sesja inspiracyjna Rachunkowość wartości – czy etyczność można zmierzyć? z udziałem Ewy Sowińskiej – zastępczyni Prezesa Polskiej Izby Biegłych Rewidentów, Olgi Grygier-Siddons – byłej Prezes PwC na Europę Środkową i Wschodnią oraz Przemysława Powalacza – Prezesa Zarządu Geberit Polska. O firmie-idei w swoim wystąpieniu opowiedział prof. dr hab. Krzysztof Obłój z Akademii Leona Koźmińskiego i Uniwersytetu Warszawskiego, natomiast Paweł Wojciechowski, główny ekonomista ZUS, zmierzył się z Lidią Patorską, Przewodniczącą Rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich w potyczce poświęconej finansowaniu emerytur. Odbyła się także sesja inspiracyjna Pokolenie X, Y, Z… i co dalej? Czyli o tym, jak określać cele i zarządzać zmiennymi oczekiwaniami pracowników.

Blok marka – kultura przyniósł dyskusję dr Jana Zająca z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Jacka Kotarbińskiego, którzy zastanowili się, czy Facebook, Google, Amazon i Netflix są czterema jeźdźcami apokalipsy we współczesnym świecie. Uczestnicy mogli też wziąć udział w sesji inspiracyjnej Yes, we can! Fight hate, hate news and post-truth. Blok zakończyła sesja pogłębiającą z udziałem Anny Miotk, dyrektor ds. komunikacji w Polskich Badaniach Internetu zatytułowana Internet i polityka: kto wygrał kampanię wyborczą i co z tego wynika?, którą poprowadził Andrzej Bobiński – dyrektor Polityki Insight.

W ramach bloku miasto-idea wystąpiły Elisabeth Dau oraz dr Joanna Sanetra-Szeliga z MCK w Krakowie. Odbyła się również sesja pogłębiająca Kultura miejska czyni wolnym z udziałem m.in. Edwina Bendyka z tygodnika „Polityka”, Roberta Piaskowskiego – zastępcy Dyrektora ds. Programowych Krakowskiego Biura Festiwalowego oraz Pawła Potoroczyna – byłego Dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza. Natomiast Robert Biedroń – były prezydent Słupska oraz prezydent Nowej Soli – Wadim Tyszkiewicz wspólnie zastanowili się, co jest ważniejsze – kultura czy infrastruktura.

Blok człowiek – praca przyniósł m.in. wystąpienia Michała Rzytkiego – Dyrektora Departamentu Jakości i Promocji Żywności w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Franka Moulaerta z KU Leuven University. Dr Tomasz Kasprowicz, Maciej Barton, Hans Mayrhofer i Valeria Ronzitti w trakcie sesji inspiracyjnej poddali pod dyskusję zagadnienie: Czy można produkować więcej, zużywając mniej?.

Odbyły się także fascynujące sesje specjalne: Artysta zmienia świat, Czy Pracownicze Plany Kapitałowe to naprawdę to samo co Pomnażanie Pieniędzy Kowalskiego?, Nieodpowiedzialna sprzedaż. Jak przywrócić zaufanie do sektora finansowego? oraz Czy komunikujące się ze sobą pojazdy podniosą bezpieczeństwo na drogach?. Uczestnicy kongresu od rana mogli podziwiać wystawy Cecylii Malik (która miała też swój nietuzinkowy happening nad Wisłą) oraz Fantazje krakowskie Ryszarda Horowitza. Dzień zakończył koncert Mów spokojniej z muzyką laureata nagrody Grammy – Włodka Pawlika, którą skomponował do wierszy Adama Zagajewskiego

Oceń treść:
;