Imieniny: Norberta, Laurentego, Bogumila

Wydarzenia: Dzień Bez Samochodu

Wielki Post 2019

Po raz 20-ty Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli

 fot. Marcin Melanowicz

W tym roku poznańskie Misterium Męki Pańskiej obchodzi swój kolejny jubileusz, zostanie przedstawione po raz dwudziesty. Pierwsza inscenizacja odbyła się w 1998 r. od początku wzbudzając wielki entuzjazm i poruszenie w sercach widzów-uczestników. Do dzisiaj spektakl obejrzało ponad milion osób z Polski i ze świata, przybywając na Cytadelę bez względu na pogodę. Całe Misterium będzie transmitowane na żywo przez stronę www.misterium.eu

Poznańskie Misterium Męki Pańskiej obchodzi w tym roku kolejny jubileusz, zostanie przedstawione po raz 20-ty. Co roku spektakl ogląda kilkadziesiąt tysięcy osób, dla których jest to olbrzymie przeżycie artystyczne i duchowe. Przez te lata w wydarzeniu wystąpiło ponad 5 tysięcy osób, pasjonatów, na co dzień pracujących w „zwykłych” pracach, a raz do roku wcielających się w postacie biblijne. Są osoby występujące od 1998 r., dla których udział  w Misterium stał się obowiązkowym wydarzeniem w roku.

 

W Poznańskim Misterium Męki Pańskiej gram od 1998 roku, czyli od samego początku – mówi Tomasz Nowak, który w Misterium wciela się w rolę Kajfasza. – Przygotowania do Misterium zaczynają u mnie Wielki Post, sprawiają, że pamiętam co jest w tym okresie ważne, pozwalają duchowo przygotować się do Wielkiej Nocy. Za każdym razem swoją rolę przeżywam równie mocno. Zdarza się, że po spektaklu podchodzą do mnie ludzie i ubliżają mi. Ale taka rola Kajfasza.  – dodaje.

 

Poza aktorami przy Misterium pracuje ok. 650 osób. Są to m.in. scenografowie, reżyser, operatorzy dźwięku i światła, nagłośnieniowcy, budowniczy rusztowań, 300-osobowy chór i 50-cio osobowa orkiestra symfoniczna. Drogę krzyżową oświetlają pochodniami harcerze ZHR i ZHP, którzy podczas Ostatniej Wieczerzy, rozdają także 1000, specjalnie na ten cel wypieczonych, bochenków chleba. W scenie finałowej występują aktorzy teatru tańca. Misterium to także przepiękna gra dźwięku i światła. Reflektory lotnicze APM i niezwykłe utwory pasyjne wykonane przez Poznański Chór „Polihymnia” dopełniają całości, tworząc mistyczną, pełną emocji atmosferę. W finale Misterium Męki Pańskiej zza Golgoty wyłania się ogromny obraz Jezusa Miłosiernego o wielkości 12x20 metrów, z którego serca wychodzą promienie miłosierdzia.

 

Od 20 lat tworzę dzieło, które jest ważne dla ludzi. To dla mnie duże wyzwanie, ale też olbrzymia radość. Każdego roku otrzymuję świadectwa od osób, dla których Misterium jest jednym  z najważniejszych duchowo dni w roku. Przeżycie na żywo męki Chrystusa przedstawione w takiej formie jak na Cytadeli w Poznaniu porusza i wzmacnia w wierze. – mówi Artur Piotrowski, reżyser i pomysłodawca Poznańskiego Misterium Męki Pańskiej. – Misterium ma za zadanie odpowiadać na duchową i artystyczną potrzebę ludzi nie tylko wierzących. Chcę by każdy mógł się zatrzymać i pochylić nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. – dodaje.

 

Poznańskie Misterium Męki Pańskiej to największe widowisko pasyjne w Europie, które każdego roku gromadzi tysiące ludzi z Polski i ze świata. Rozpocznie się tuż po zmroku, o godzinie 20:00, w sobotę 13 kwietnia na poznańskiej Cytadeli. Dwie godziny wcześniej o godzinie 18:00 odbędzie się Msza św. w kościele Salezjanów na poznańskich Winogradach, w której wezmą udział wszyscy aktorzy w strojach scenicznych i stamtąd przejdą bezpośrednio na Cytadelę. Każdy zaproszony jest także na Mszę św.

 

Spektakl trwa 80 minut, jest otwarty dla wszystkich, a wstęp jest bezpłatny.

Informację o miejscach parkingowych znajdziecie Państwo  tu: http://misterium.eu/dla_widzow/mapa_dojazdu/

Oceń treść:
;