Imieniny: Alicji, Alojzego

Wydarzenia: Święto Muzyki

Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika

Film

Pokaz filmu dokumentalnego „Prorok nie umiera – ks. Franciszek Blachnicki”

ksiądz franciszek blachnicki fot. IPN Ks. Franciszek Blachnicki

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego w reżyserii Adama Kraśnickiego pt. „Prorok nie umiera – ks. Franciszek Blachnicki”, zrealizowanego przy współpracy Oddziału IPN w Katowicach i TVP 3 Katowice. Projekcja odbędzie się 22 lutego 2017 r. o godz. 18.00 w „Przystanku Historia" IPN Kraków przy ul. Dunajewskiego 8.

 

W pokazie weźmie udział reż. Adam Kraśnicki, dr Andrzej Sznajder – dyrektor Oddziału IPN w Katowicach i Pani Dorota Seweryn – współpracownica ks. Blachnickiego, świadek historii. Po projekcji filmu odbędzie się dyskusja zaproszonych gości, którą poprowadzi dr Łucja Marek (IPN Kraków).

Film dokumentalny prezentuje osobę i dzieło wybitnego polskiego duchownego – twórcę „Ruchu Światło – Życie” – ks. dr. Franciszka Blachnickiego. Dziś - kapłan ten reprezentujący tradycję kościoła katowickiego i najlepsze doświadczenia duszpasterskie oraz patriotyczne polskiego duchowieństwa jest kandydatem na ołtarze.  Dowodem tego jest aktualnie zaawansowany proces beatyfikacyjny ks. Blachnickiego w Kongregacji ds. Świętych w Watykanie.

Prezentowany film będzie próbą przedstawienia najnowszej oceny oryginalnej myśli ks. Franciszka Blachnickiego – postrzeganego także jako prekursora nowoczesnego duszpasterstwa w Polsce  i w świecie w czasach posoborowych, do którego sięga dziś m.in. nauczanie Papieża Franciszka. Drugą warstwą tego filmu będzie prezentacja szerokiego kontekstu historycznego wydarzeń i epoki, w której przyszło żyć bohaterowi filmu - w  lat stalinizmu i w czasie  intensywnej walki z Kościołem w Polsce – zwłaszcza trudnym w wymiarze osobistym okresie pobytu ks. Franciszka na przymusowej emigracji w Niemczech – w Carlsbergu.

Realizatorzy filmu w filmie zaprezentują opinie i osobiste refleksje osób mających okazję bezpośrednio współpracować z ks. Franciszkiem Blachnickim w różnych okresach Jego życia – zarówno w kraju, jak i zagranicą. W filmie swoich wypowiedzi udzielą: kard. Stanisław Dziwisz – emerytowany metropolita krakowski; abp Wiktor Skworc – metropolita katowicki; bp Adam Wodarczyk – postulator procesu beatyfikacyjnego; dr Andrzej Grajewski (Gość Niedzielny); dr Andrzej Sznajder – dyrektor Oddziału IPN w Katowicach; dr Robert Derewenda, jak również najbliższy współpracownik ostatnich lat życia bohatera filmu – ks. dr Henryk Bolczyk.

W filmie wykorzystano liczne materiały archiwalne (filmowe i fotograficzne) ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej i Episkopatu Polski i Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Miejscami realizacji filmu były: Rybnik; Tarnowskie Góry, Katowice, Kraków, Oświęcim, Niepokalanów, Krościenko nad Dunajcem, Warszawa oraz Lublin; a także Niemcy (Carlsberg ośrodek „Marianum”) oraz Watykan – Castell Gandolfo – Papieski Instytut Polski w Rzymie. Po raz pierwszy film prezentowany był 1 grudnia 2016 r. w Kinoteatrze Rialto w Katowicach.

Wstęp wolny.

Oceń treść:
;