Imieniny: Kingi, Krystyny

Wydarzenia: Święto Policji

Wspomnienie św. Kingi, dziewicy

Świat

Pokolenie Jana Pawła II przejmuje stery Episkopatu Francji

 fot. www.freeimages.com

Francuscy biskupi zdecydowali się na pokoleniowy przełom. Wczoraj Episkopat Francji wybrał nowe prezydium. Zarówno przewodniczący, jak i jego dwaj zastępcy to biskupi stosunkowo młodzi, poniżej 60. roku życia, którzy dopiero od niedawna kierują diecezjami. Stery Episkopatu przejmuje pokolenie Jana Pawła II – podsumował tę zmianę tygodnik Famille Chrétienne. Co ciekawe, wszyscy pochodzą z rodzin wielodzietnych (od 5 do 7 dzieci) i dlatego odznaczają się szczególnym wyczuleniem na kwestie rodzinne.

 

Przewodniczącym episkopatu został 57-letni abp Éric de Moulins-Beaufort, który dopiero od kilku miesięcy jest metropolitą Reims. Urodził się w Niemczech, ale pochodzi z Paryża, z rodziny arystokratycznej, gdzie przed wstąpieniem do seminarium ukończył elitarny Instytut Nauk Politycznych.

Należy do licznego pokolenia kapłanów i biskupów ukształtowanych pod wpływem kard. Jean-Marie Lustigera i wzorujących się na wypracowanym przez niego stylu duszpasterstwa. Abp de Moulins-Beaufort wstąpił do seminarium w epoce, kiedy kard. Lustiger zerwał współpracę z Instytutem Katolickim w Paryżu i postanowił utworzyć własny wydział teologiczny dla seminarzystów swej diecezji, tak zwaną szkołę katedralną, (École cathédrale), korzystając z pomocy Instytutu Studiów Teologicznych w Brukseli. To właśnie tam przyszły przewodniczący episkopatu przygotowywał się do kapłaństwa. Studia teologiczne kontynuował w seminarium francuskim w Rzymie oraz w Instytucie Katolickim w Tuluzie.

Po święceniach zaangażował się w formację seminarzystów. Był dyrektorem seminarium i wykładowcą w szkole katedralnej w Paryżu. Posługiwał zarazem jako duszpasterz młodzieży, a od 2000 r. był proboszczem paryskiej parafii, którą wcześniej kierowali jako kapłani kard. Lustiger, a następnie kard. Vingt-Trois. Od 2005 r. był osobistym sekretarzem ówczesnego arcybiskupa Paryża, a od 2008 r. był tam biskupem pomocniczym i wikariuszem generalnym. Od 2013 r. był przewodniczącym Komisji Doktrynalnej Episkopatu Francji. W sierpniu ubiegłego roku został arcybiskupem Reims.

Zastępcami przewodniczącego Episkopatu Francji zostali natomiast 53-letni bp Dominique Blanchet, ordynariusz Belfort-Montbéliard, odpowiedzialny w tym kraju za katechezę i katechumenat, oraz 55-letni Olivier Leborgne, ordynariusz Amiens, a zarazem asystent kościelny federacji katolickich stowarzyszeń rodzinnych.

Oceń treść:
Źródło:
;