Imieniny: Czeslawa, Agnieszki, Mariana

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy

Polska

 fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W 40 rocznicę ogłoszenia przez władze PRL stanu wojennego, który kładł kres nadziejom rozbudzonym przez ruch Solidarności w całej Polsce, odbywają się uroczystości przypominające ten dramatyczny moment w dziejach najnowszych naszej ojczyzny. 

 

Mszy św. podczas centralnych obchodów w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych w Warszawie przewodniczył metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski. Przypomniał ogromną rolę w naszych dziejach najnowszych św. Jana Pawła II, którego pierwsza pielgrzymka do Ojczyzny przyniosła odnowę oblicza polskiej ziemi i zaowocowała wiosną Solidarności. Po wprowadzeniu stanu wojennego niemal od razu pojawili się ci, którzy zaczęli świadczyć, że Polska naprawdę jeszcze nie zginęła, dopóki oni żyją – przypomniał metropolita krakowski.

Byli to robotnicy podejmujący, jeszcze tego samego dnia, 13 grudnia 1981 roku, strajki protestacyjne. Niemal od razu zaczęli tworzyć struktury podziemnej „Solidarności” i „Solidarności Walczącej”. Był to przede wszystkim Ojciec Święty Jan Paweł II, który 24 grudnia, w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia, w oknie swego apartamentu w Watykanie umieścił płonącą świecę na znak, że jest solidarny z internowanymi i z wszystkimi walczącymi o wolność Polski, że o nich pamięta, modli się, czuwa… – dodał abp Jędraszewski.

Dziś wieczorem o godz. 19.30 przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki, podobnie jak miliony Polaków, zapali w oknie Pałacu Arcybiskupiego w Poznaniu Światło Wolności upamiętniające ofiary komunistycznych represji. 

Oceń treść:
Źródło:
;