Imieniny: Heleny, Wieslawy, Ryty

Wydarzenia: Dzień Praw Zwierząt,

Solidarność

„Pomoc potrzebującym poza granicami kraju to także służba dla Polski”

akcja opatrunek na ratunek fot. Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”

To niezwykle ważne, aby Polska uczestniczyła w pomocy potrzebującym, chociażby dlatego, że sami byliśmy kiedyś takim krajem, w którym ludzie potrzebowali pomocy, i ta pomoc przychodziła – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia odznaczeń za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy.

 

Andrzej Duda dziękował wszystkim odznaczonym za ich pracę na rzecz potrzebujących, ale także na rzecz naszego kraju. - Z całego serca dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej za tę służbę dla bliźnich, dla pacjentów i dla Rzeczypospolitej, bo to jest także służba dla Rzeczypospolitej – podkreślił Prezydent i przypomniał, że odznaczenia stanowią symbol podziękowania ze strony polskiego państwa za działalność na rzecz kraju. - Ja wiem, bo to jest oczywiste, że człowiek, któremu się pomaga, jest najważniejszy, ale kiedy świadczycie Państwo pomoc poza granicami Polski, to również reprezentujecie naszą ojczyznę – zaznaczył Andrzej Duda.

Zauważył, że w trakcie dyskusji o kryzysach humanitarnych i na temat uchodźców przybywających do Europy bardzo często używano tego „absolutnie prawdziwego i trafnego argumentu”, że należy czynić wszystko, aby ci ludzie pozostali jak najbliżej swoich domów. – Że należy czynić wszystko, aby nie opuszczali swoich siedzib na tej ziemi, z której wyrośli, która stanowi (…) ich ojcowiznę, w którą są wrośnięci swoją tradycją, na której są częścią swojej kultury lokalnej. To ważne, żeby tam pozostali – mówił Prezydent.

Dziękując za niesiony przez Polaków ratunek, Andrzej Duda akcentował, że jest „niezwykle ważne”, aby Polska uczestniczyła w pomocy potrzebującym „chociażby dlatego, że sami byliśmy kiedyś takim krajem, w którym ludzie potrzebowali pomocy, i ta pomoc przychodziła. – Przychodziła z bogatych państw Europy Zachodniej w czasie stanu wojennego i później, przychodziła ze Stanów Zjednoczonych, ludzie świadczyli ją dla nas bezinteresownie – wyjaśnił.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: ksiądz Waldemar Cisło oraz Wojciech Wilk.

Złote krzyże zasługi otrzymali: ksiądz Andrzej Halemba, Justyna Janiec-Palczewska, siostra Janina Jenda, biskup Jerzy Mazur, Małgorzata Olasińska-Chart, Ewa Piekarska, Norbert Rehlis, Bartosz Rutkowski, płk Robert Ryczek, Barbara Słowik-Kielanowska, ksiądz Zbigniew Sobolewski, ojciec Jerzy Steliga, ojciec Kazimierz Szymczycha, pośmiertnie ojciec biskup Eugeniusz Juretzko, zaś srebrne: Jarosław Bittel, Renata i Krzysztof Błecha, ksiądz Mariusz Boguszewski, Dawid Czyż, Rana Gabi, Joanna Gradek, kapitan Monika Konior, Katarzyna Materkowska, Maciej Matuszyński, Anna Radecka, Izabela Rybakowska, Konrad Rylski, Małgorzata i Andrzej Rzepeccy, ksiądz Roman Sikoń, Joanna Stożek, Ryszard Szymaniak, Marta Titaniec oraz Maria Wieteska-Miłek.

Oceń treść:
Źródło:
;