Imieniny: Albiny, Zdzisławy, Alicji

Wydarzenia:

Trzecia Niedziela Adwentu

Polska

Poświęcenie Bursztynowego Ołtarza w Bazylice św. Brygidy

bursztynowy ołtarz fot. diecezja.gdansk.pl

16 grudnia odbyło się poświęcenie Bursztynowego Ołtarza w gdańskiej Bazylice św. Brygidy. Uroczystego odsłonięcia dokonał prezydent Andrzej Duda.

 

Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosił metropolita gdański abp Leszek Sławoj Głódź. – To jest nasze wotum wdzięczności Bogu za Jego obecność na drogach naszej historii, za dar Ojczyzny; za ewangeliczny siew Kościoła, z którego wyrastało to, co wielkie i twórcze na polskiej drodze; za pokolenia idące przez swój czas z Chrystusem i Jego Matką; za tych co bronili domowych progów i Bożych ołtarzy. Jest to także nasze gdańskie wotum za Niepodległą, która przed 100 laty odrzuciła pęta niewoli – mówił hierarcha.

Prezydent Andrzej Duda zauważył, że ołtarz jest pełen wielkich symboli wiary tak ważnych dla Polaków, ale także symboli ważnych dla Polaków wydarzeń, które naznaczyły, ale zarazem wyrysowały ostatnie dziesięciolecia naszej historii. – Dziękuję, że są na tym ołtarzu obecni – obok Matki Najświętszej z Jasnej Góry ‒ nasi wielcy rodacy patrzący dziś na nas z niebios, gdzie siedzą obok tronu Pana Boga, jestem o tym przekonany: nasz św. Jan Paweł II Papież i nasz bł. ks. Jerzy. Obydwaj wielcy patroni Solidarności, która wyrosła z tego, że zebrał nas Ojciec Święty Jan Paweł II. Zebrał nas dosłownie – poprzez to, że przyszliśmy na pielgrzymkę, stanęliśmy ponad milionem ludzi wobec naszego polskiego papieża i zobaczyliśmy, że myślimy tak samo, że to samo jest dla nas ważne, i zobaczyliśmy, jak jest nas wielu. I ks. Jerzy, który za wolną Polskę, za Solidarność, za ludzi pracy oddał życie jako męczennik, dlatego że służył im – ludziom pracy, robotnikom – i służył Rzeczypospolitej, służąc zarazem Panu Bogu – mówił prezydent.

Ołtarz mierzący ponad 11 metrów wysokości, biegnący półkolem długości 12 metrów  został wkomponowany w architekturę świątyni. Jego autorami są prof. Stanisław Radwański rektor ASP w Gdańsku i  bursztynnik Mariusz Drapikowski. Centralnym elementem ołtarza jest obraz Matki Boskiej - Opiekunki Ludzi Pracy namalowany przez ks. Franciszka Znanieckiego po masakrze grudniowej z 1970 roku. Madonna i Dzieciątko otrzymały nowe bursztynowe korony, poświęcone przez Papieża 6 lipca 2001 r. i wspaniałą, głęboko rzeźbioną sukienkę z unikatowej odmiany białego bursztynu. Po obydwu stronach obrazu rozmieszczono figury Patronek Europy: św. Brygidy Szwedzkiej i św. Elżbiety Hesselblad. Pod sklepieniem zrywa się do lotu biały orzeł bursztynowy, symbol naszego kraju i narodu. Istniejącą już kompozycję wzbogacą miękko pnące się ku górze latorośle winnego krzewu w srebrnych, złoconych oprawach.

Oceń treść:
;