Imieniny: Tomasza, Maurycego, Joachima

Wydarzenia: Światowy Dzień Bez Samochodu

Dwudziesta Piąta Niedziela zwykła

Pod oknem

Poświęcenie nowej pracowni konserwatorskiej przy parafii mariackiej

nowa pracownia konserwatorska w parafii mariackiej fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski na prośbę ks. inf. Dariusza Rasia, archiprezbitera bazyliki Mariackiej, poświęcił i otworzył nową pracownię konserwatorską przy Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

 

Na początku wydarzenia ks. inf. Dariusz Raś powitał wszystkich zebranych. Głos zabrała dr Aleksandra Hola, która przybliżyła okoliczności powstania nowej pracowni. Mogła ona zaistnieć dzięki współpracy krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych z Bazyliką Mariacką. Zapewniono odpowiednie warunki i spełniono wszelkie wymagania, aby pracownia była funkcjonalna i profesjonalna. Dr Aleksandra Hola wyraziła swoją nadzieję, że współpraca Akademii Sztuk Pięknych z Bazyliką Mariacką nadal pozostanie owocna. Konserwator zbiorów artystycznych Bazyliki Mariackiej, Katarzyna Pakuła stwierdziła, że w tym miejscu będzie rozpoczęta praca dzięki której kolejne dzieła sztuki będą poddane konserwacji, nie tylko te które pochodzą z Bazyliki Mariackiej. Metropolita poświęcił pracownię konserwatorską, tym samym oddając ją do użytku.

W rozmowie z Biurem Prasowym Archidiecezji Krakowskiej ksiądz Dariusz Raś przyznał, że od dłuższego czasu brakowało miejsca, w którym będzie można dokonywać konserwacji drewnianych dzieł sztuki. Nowa pracowania powstała w ciągu dwóch lat, znajduje się w niej stolarnia i lakiernia. Dzięki niej krakowskie zabytki zostaną zachowane dla kolejnych pokoleń. Archiprezbiter podkreślił, że pracownia współpracuje ze specjalistami z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wskazał które spośród zabytków są poddane konserwacji: aktualnie trwają prace nad dziełami sztuki ilustrującymi życie Matki Bożej. Powiedział, że Ołtarz Wita Stwosza, będący dumą Krakowa zostanie w pełni odnowiony i udostępniony w całości wiernym prawdopodobnie w 2020 lub 2021 roku. Zaprosił również do współpracy z nowo otwartą pracownią konserwatorską wszystkich chętnych. – Zapraszamy do nas księży proboszczów, zgromadzenia zakonne, wszystkich, którzy opiekują się tego typu dziełami sztuki, by poznać piękny, nowy obiekt, który służy odnawianiu wspaniałych, najczęściej świętych obrazów – dodał.

Pracownia konserwatorska przy Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie powstała celem zachowania zabytkowych dzieł sztuki. Mieści się na poddaszu kamienicy przy Placu Mariackim 2 w Krakowie.

Oceń treść:
Źródło:
;