Imieniny: Roberta, Wieslawa

Wydarzenia: Dzień Chemika

Uroczystość Najświętszej Trójcy

Z Bogiem

 fot. Łukasz Kaczyński

Do aktywności zarówno fizycznej, jak i duchowej zachęcają po raz kolejny podczas ferii zimowych krakowscy franciszkanie. Podczas ich inicjatywy pod hasłem RekoSKI można zadbać zarówno o ciało, jak i o ducha.

Wszystko wzięło swój początek od słów papieża Franciszka skierowanych do młodych chrześcijan podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. - Ojciec Święty zachęcił nas byśmy zeszli z kanapy i włożyli wyczynowe buty. My odpowiadamy na to zapraszając do włożenia butów narciarskich i szlifowania umiejętności zjazdowych w połączeniu z troską o duchowy rozwój - opisuje o. Łukasz Buksa, pomysłodawca nowatorskiej formy wypoczynku zimowego, którego widok na desce w habicie robi niesamowite wrażenie na stoku.

RekoSKI z roku na rok ma podobny przebieg. Każdy dzień rozpoczyna poranna Eucharystia, podczas której odbywa się konferencja, która wprowadza w temat przewodni. A ten w dotychczasowych odsłonach wyjazdów był różny - dotykał spraw związanych z sercem człowieka, jego roli w kontakcie z bliźnimi, z przebaczeniem, zrozumieniem miłości Boga objawionej w Eucharystii czy odkryciem znaków Boga w codzienności.

W tym roku RekoSKI będą się odbywać pod hasłem „Bogu dzięki”. - Chcemy uwrażliwić uczestników naszych rekolekcji na wszystko, czego doświadczamy od Boga w codzienności, a co może w zabieganiu nam umyka. Pragniemy, by nauczyli się być Bogu wdzięczni za wszystko, co dzięki Niemu otrzymują - tłumaczy o. Buksa.

Po porannej konferencji wszyscy ruszają na stok na około 4-godzinne szusowanie. Potem odbywa się obiadokolacja. Dzień kończy nauka śpiewu, konferencja, praca w grupach z podsumowaniem oraz modlitwa wstawiennicza czy uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem. - To też szusowanie, tylko, że duchowe, które powoduje, że człowiek staje się powoli, podobnie jak na stoku, coraz lepszy i łatwiej mu rozumieć obecność Boga w jego życiu - podkreśla zakonnik.

Co ważne, nie trzeba wcale umieć jeździć na nartach czy snowboardzie, by wziąć udział w RekoSKI. - Na stoku na wszystkich czeka profesjonalna kadra instruktorska, która te umiejętności zarówno uczy po raz pierwszy, jak i pomaga doskonalić. Więc proszę się nie bać, tylko zgłaszać, by poszusować z Bogiem - zachęca o. Buksa.

W ubiegłym roku w RekoSKI wzięło udział ponad 300 osób. W ramach tegorocznych RekoSKI przewidzianych jest 5 turnusów w Ośrodku Wypoczynkowo-Rekolekcyjnym „Totus Tuus” w Zembrzycach: 13-18 stycznia, 20-24 stycznia, 27-31 stycznia, 3-7 lutego oraz 10-14 lutego. Szczegółowe informacje o wydarzeniu oraz możliwościach zgłoszenia dostępne są na stronie www.braciamniejsi.pl/mlodziez oraz facebookowym fanpage’u tej franciszkańskiej propozycji feryjnej.

Oceń treść:
Źródło:
;