Imieniny: Felicji, Franciszka, Rafa?a

Wydarzenia: Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu

Trzecia Niedziela zwykła

Watykan

Powracajmy do słów i zdjęć z wyboru Jana Pawła II

portret papieża jana pawła drugiego fot. Arturo Mari Papież Jan Paweł II, 1978

Tegoroczna 42. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża przypada w roku stulecia jego urodzin. Z tej okazji Libreria Editrice Vaticana i L’Osservatore Romano podjęły inicjatywę służącą zachowaniu w pamięci tamtych niezapomnianych chwil z wieczora 16 października 1978 roku. Była godzina 18.18, kiedy z komina kaplicy Sykstyńskiej wydobył się biały dym, po siedmiu czarnych. Około godziny 18.45, kardynał protodiakon Pericle Felici ogłosił wybór kard. Karola Wojtyły, który przyjął imię Jan Paweł II. Został wybrany 264. Papież Kościoła katolickiego, Biskup Rzymu i Następca św. Piotra.

 

W zbiorowej pamięci pozostaje wiele obrazów z tego wieczora sprzed 42 lat. Dzięki wspaniałym ujęciom serwisu fotograficznego L’Osservatore Romano można do nich sięgnąć również dzisiaj.

Kilka minut przed godziną 19.00 wychodząc na balkon Bazyliki Watykańskiej, z którego udzielane jest błogosławieństwo, nowy Papież ukazał się zebranym na placu św. Piotra. Jeszcze dzisiaj wszyscy, którzy mają około 50 lat i więcej słuchają ze wzruszeniem tamtych słów pierwszego Papieża nie-Włocha od wielu stuleci.

Obchodzone w tym roku stulecie urodzin Karola Wojtyły stanowi okazję do organizacji wielu wydarzeń upamiętniających tę ważną dla współczesnej historii osobę, Papieża z Polski, który odmienił świat. Także z tej okazji watykańskie wydawnictwo Libreria Editrice Vaticana pragnęło wnieść swój wkład do obchodów poprzez wydanie książki: „Święty Jan Paweł II – 100 lat, słowa i obrazy”. Tę książkę można nabyć również w języku polskim.

Oceń treść:
Źródło:
;