Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana

Wydarzenia: Dzień Górnika - Barbórka

Solidarność

Powstaje Centrum Wolontariatu Misyjnego im. Heleny Kmieć

 fot. materiały prasowe

Fundacja im. Heleny Kmieć wraz z Wolontariatem Misyjnym Salvator, w którym działała Helena, chce stworzyć miejsce pamięci poświęcone jej osobie, w którym historia życia niezwykle aktywnej i tragicznie zmarłej wolontariuszki będzie impulsem do podejmowania misji przez przyszłe pokolenia wolontariuszy.

- Nie chcemy stawiać Helence pomników czy tablic, chcemy, aby jej pamięć była żywa w działaniach i w ludziach, którzy będą inspirować się jej pięknym życiem - mówi Marta Omieczyńska, dyrektor biura fundacji.

Jak dodaje, zakładając fundację, pomysłodawcy chcieli, aby misja Heleny trwała przede wszystkim w podejmowanych projektach i akcjach. - Centrum Wolontariatu im. Heleny Kmieć ma być domem dla tych inicjatyw, a tym samym żywym miejscem pamięci niezwykłej wolontariuszki, która więcej działała niż mówiła - podkreśla Omieczyńska. 

Centrum Wolontariatu Misyjnego im. Heleny Kmieć będzie unikatowym i pierwszym takim miejscem poświęconym postaci Heleny Kmieć. - Wspólnie możemy stworzyć przestrzeń, w której kolejne pokolenia wolontariuszy będą przygotowywć się na wyjazdy misyjne. A młodsze dzieci, inspirując się postacią Heleny, będą uczyć się jak pomagać bliźniemu w potrzebie - wyjaśnia Omieczyńska.

Po przebudowie wybranego budynku będzie on służył celom statutowym Fundacji im. Heleny Kmieć i Wolontariatu Misyjnego Salvator jako miejsce z zapleczem noclegowym, w którym będą realizowane działania edukacyjne i kulturalne na czterech płaszczyznach - żywe miejsce pamięci Heleny, formacja wolontariuszy, zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz gabinet terapeutyczny.

- Rozpoczęliśmy już pierwsze prace na obiekcie. Jednak, aby je zakończyć potrzeba ponad 1,5 mln złotych. Dlatego prosimy wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie, by misja Heleny mogła trwać nadal. Każda przekazana złotówka przybliża nas do stworzenia tego wyjątkowego miejsca - zachęca do wsparcia akcji Omieczyńska.

Aby przekazać darowiznę na budowę Centrum Wolontariatu Misyjnego im. Heleny Kmieć należy wejść na stronę www.helenakmiec.pl/centrum-im-heleny-kmiec/#cta, wylicytować lub przekazać produkty na bazarku misyjnym pod adresem www.facebook.com/groups/3397162260380297 bądź udostępnić internetową zbiórkę na stronie www.zrzutka.pl/mgfnt5.

Helena Kmieć urodziła się w 1991 r. w Krakowie. Do Wolontariatu Misyjnego Salvator w Trzebini wstąpiła w 2012 r. Od początku mocno angażowała się w działalność wspólnoty. Posługiwała na placówkach misyjnych w Rumunii, na Węgrzech i w Zambii. 8 stycznia 2017 r. rozpoczęła półroczną posługę jako wolontariuszka misyjna w ochronce dla dzieci w Cochabamba w Boliwii, gdzie została zamordowana 24 stycznia 2017 r.

Misją Fundacji im. Heleny Kmieć, działającej od 2017 r., jest wszechstronne wsparcie placówek w krajach misyjnych w opiece nad dziećmi i młodzieżą, która zmaga się z wieloma problemami, takimi jak bieda, bezdomność, choroby czy brak edukacji, a także brak miłości i pięknych  relacji z drugim człowiekiem.

„Fundacja została powołana, aby jednoczyć wszystkich ludzi gotowych nieść pomoc potrzebującym na każdy możliwy sposób - i tak jak czyniła to śp. Helena Kmieć - dawać im nadzieję na lepsze jutro” - podkreślono na jej stronie internetowej.

Oceń treść:
Źródło:
;