Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona

Wydarzenia: Dzień Czosnku

Pod oknem

Pozwólcie Duchowi Świętemu działać

 fot. Łukasz Kaczyński Bp Dajczak w Łagiewnikach.

26 listopada rozpoczęła się kontynuacja rekolekcji ŚDM-owych, które odbywały się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Pierwszym prelegentem nowego cyklu pod hasłem "Ogień dla nas i całego świata" był biskup Edward Dajczak.

Spotkanie rozpoczęło się rozmową zaproszonego gościa z blogerami, Mateuszem Ochmanem i Tomaszem Adamskim oraz projektanką logo ŚDM, Moniką Rybczyńską. Biskup odpowiadał na pytania dotyczące daru mądrości. Jak zaznaczył dar ten nie polega na posiadaniu wiedzy ani na mędrkowaniu. "Jeżeli jestem uczestnikiem mądrości Boga, jeżeli chcę nim być, to zaczynam widzieć ludzi, rzeczy, sprawy oczami Boga, tak jak on je widzi" - wyjaśnił.

Zachęcił, aby otwierać się na Ducha Świętego z wielkim przyzwoleniem na Jego działanie w życiu. "Jeśli nie próbujemy 'skanalizować' Go po swojemu to pojawia się coś, co jest pełnym mądrości darem. Wystarczy, że jesteśmy ulegli i pozwalamy Mu choć trochę działać. Wtedy nagle zaczynamy robić rzeczy, które nie zrodziły się ani w sercu ani w głowie. One pochodzą właśnie z mądrości Ducha" - mówił.

Hierarcha apelował do młodych, by chcieli dać Bogu się zaskoczyć. "Jeżeli spotykamy się prawdziwie z Bogiem, będziemy zaskakiwani. Otwarcie na Ducha św. zaczyna w pierwszym rzędzie owocować mądrym życiem" - wskazał. Dopowiedział, że owe życie jest tam, gdzie przyjęta przez człowieka miłość Boga rodzi owoce. "Kochać to znaczy przenieść tę miłość do ludzi i mówić drugiemu człowiekowi, że jest piękny, kochany i wspaniały" - kontynuował.

Jako przykład bp Dajczak przedstawił kilka listów osób, które przyjęły bierzmowanie w jego diecezji i opowiedziały mu o wielkich wydarzeniach związanych z tym faktem ich życia duchowego. Niektórzy zaczęli zauważać potrzebujących w około, ktoś z kolei odważył się powiedzieć nadużywającemu alkohol tacie słowo "kocham", co skłoniło go do podjęcia leczenia.

"Ludzie Ducha Św. to ludzie, którzy podejmują, odkrywają i nasłuchują natchnienia, które płynie do nich i idą do taty, mamy, koleżanki, tych, którzy ich skrzywdzili i załamują kategorię świata mówiącą, że ja jestem tym, który robi co chce i nic więcej" - wskazał. Dodał, że to właśnie Duch Święty powoduje, że człowiek otwiera się na coś więcej niż pokusy i standardy tego świata, a Pismo św. przestaje być martwą literą, a Chrystus postacią z przeszłości.

"Jeśli w nas jest Duch Św. to Chrystus jest zmartwychwstały, Ewangelia jest mocą życia, Kościół wspólnotą żywych, władza piękną wyzwalającą ludzi służbą, nauczanie ogniem, a liturgia spotkaniem z Jezusem w różnorodności darów i rozeznaniu tego, co mogę wnieść do wspólnoty" - nauczał młodych bp Dajczak.

Podczas sobotniego wieczoru w łagiewnickim sanktuarium o działaniu Ducha Św. opowiadała również wspólnota Nowe Jeruzalem. Do młodzieży zwrócił się także kard. Stanisław Dziwisz, który podziękował jej za obecność, którą nazwał niezwykłym świadectwem poszukiwania wartości.

Rozpoczęte wczoraj w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rekolekcje są kontynuacją spotkań przygotowujących do Światowych Dni Młodzieży pod hasłem "Dla nas i całego świata". Kolejne spotkanie odbędzie się 10 grudnia, a jego gościem będzie biskup Grzegorz Ryś.

Oceń treść:
Źródło:
;