Imieniny: Czeslawa, Agnieszki, Mariana

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy

Solidarność

Prezydenckie odznaczenie za ratowanie Żydów dla Małopolanina

józef jarosz fot. małopolski urząd wojewódzki

Zgodnie z postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich – Panu Józefowi Jaroszowi został nadany Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

 

Stan zdrowia nie pozwolił Panu Józefowi odebrać odznaczenia osobiście od prezydenta Andrzeja Dudy. W związku z tym odznaczenie wręczył wicewojewoda małopolski Józef Gawron, a uroczystość odbyła się w Urzędzie Miasta Nowy Sącz. W ceremonii uczestniczyła również jedna z osób, która została ocalona dzięki Panu Józefowi Jaroszowi.

„Postawa Pana Józefa jest przykładem ludzkiej solidarności, odwagi i miłości bliźniego. My, którzy żyjemy w spokojnych czasach, nie znamy głodu i strachu, myślimy o Pańskim zachowaniu z podziwem – tym bardziej, że mówi Pan o nim jako o normalnym geście człowieka wobec człowieka. Dziękuję za Pańskie świadectwo i chylę czoła przed Pana nieocenionymi zasługami. Swą postawą dał Pan wyraz sprzeciwu wobec ogromu zła, które wiązało się z okupacją niemiecką i prześladowaniami nazistowskimi. Pana historia przypomina też, że Polacy podczas wojny ratowali Żydów mimo ryzyka – mimo tego, że mogła im za to grozić kara śmierci” – powiedział wicewojewoda małopolski Józef Gawron.

Od stycznia 1943 r. do stycznia 1945 r. w piwnicy stodoły należącej do rodziców Pana Józefa Jarosza ukrywała się 14-osobowa grupa osób pochodzenia żydowskiego, którym udało się zbiec z getta w Zakliczynie. Od października 1943 r. za ukrywanie uciekinierów groziła kara śmierci. Mimo tego ryzyka w pomoc zaangażowała się cała rodzina Jaroszów. Pan Józef przystosował piwnicę do potrzeb mających się w niej ukrywać osób, zdobywał żywność w okolicznych wsiach i dostarczał ją nocą do kryjówki, a także przynosił w wiadrach wodę pitną.

W 1990 roku Pan Józef Jarosz za swoją postawę został uhonorowany Medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przez Instytut Yad Vashem.

Oceń treść:
;