Imieniny: Jana, Pawla

Wydarzenia: Dzień Zapobiegania Narkomanii

Polska

Prezydent podpisał projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej

prezydent duda podpisuje projekt ustawy fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP

Andrzej Duda uroczyście podpisał prezydencki projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej. – To bardzo ważny moment w historii polskiej ochrony zdrowia, ale przede wszystkim w historii czegoś, co możemy w skrócie nazwać polską walką z rakiem – powiedział Prezydent podczas uroczystości we wtorek w Pałacu Prezydenckim.

 

W Polsce notuje się rocznie ok. 160 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe. – Jest to liczba ogromna, to drugi pod względem śmiertelności rodzaj choroby – dodał Prezydent. Podkreślił, że „polskim pacjentom potrzebny jest nowy program o kompleksowym spojrzeniu, koordynujący tę dziedzinę ochrony zdrowia, jaką jest walka z chorobami onkologicznymi”. Prezydent wyraził nadzieję, że kierowany dzisiaj do Sejmu RP projekt ustawy spotka się z przychylnością posłów i senatorów.

W wydarzeniu w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli m.in. prof. Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia i prof. Piotr Czauderna, koordynator sekcji Ochrona zdrowia Narodowej Rady Rozwoju. –  Narodowa Strategia Onkologiczna będzie weryfikowana co pięć lat, ale każdego roku minister zdrowia będzie przedstawiał sprawozdanie z jej realizacji. Jest to zapisane w projekcie ustawy – poinformował prof. Piotr Czauderna.

Projekt ustawy tworzy ramy prawne umożliwiające przyjęcie Narodowej Strategii Onkologicznej. Będzie ona obejmować lata 2020-2030 i będzie programem wieloletnim. Podmiotem odpowiedzialnym za przyjęcie Strategii ma być Rada Ministrów.

Nowotwory złośliwe to druga przyczyna zgonów Polaków, która powoduje śmierć ok. 100 tys. osób rocznie. Każdego dnia diagnozuje się raka u około 300 mieszkańców Polski, a 220 umiera z jego powodu. Wynika to przede wszystkim ze zbyt późnej wykrywalności. Szacuje się, że w ciągu 15-20 lat zachorowalność na nowotwory wzrośnie dwukrotnie.

Oceń treść:
Źródło:
;