Imieniny: Anieli, Sykstusa, Jana

Wydarzenia: Dzień Żelków

Jan Paweł II na dziś

Program kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII w Rzymie

 fot. mat.pras.

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 27.04.2014 roku w Watykanie odbędzie się uroczystość ogłoszenia świętości papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII. Warto zapoznać się z dokładnym programem tego dnia dla osób pielgrzymujących do Watykanu jak i dla tych, którzy przeżyją ten czas przed telewizorem.


Kanonizacja Jana Pawła II zobowiązuje - mówił 30 marca podczas uroczystości przekazania Iskry Bożego Miłosierdzia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Zaapelował do Polaków o więcej solidarności, zgody i życzliwości.


Organizatorzy kanonizacji dwóch papieży chcą podkreślić, że to ważne i historyczne wydarzenie będzie przede wszystkim świętem wiary i odbędzie się w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, którą w roku 2000 ogłosił sam Jan Paweł II. Strona watykańska przypomina, że na wydarzenia kanonizacyjne nie ma wejściówek.


Watykan na czas kanonizacji organizuje dla wiernych czuwanie modlitewne w aż 11 kościołach Rzymu w sobotę, 26 kwietnia. Kościoły będą otwarte do 23:00, a niektóre nawet całą noc. Nie będzie bowiem nocnego czuwania na Circo Massimo ani w żadnym innym miejscu, tak jak było przy okazji beatyfikacji Jana Pawła II. Dla Polaków czuwanie odbędzie się w kościele św. Agnieszki na Piazza Navona. Również kościół polski św. Stanisława BM będzie służył polskim pielgrzymom. Czuwania będą połączone ze sprawowaniem sakramentu pojednania, choć bardzo trudno będzie zorganizować spowiedź dla wszystkich Polaków, którzy będą jej potrzebowali. Dlatego też dobrze byłoby, gdyby pielgrzymi zadbali o to, żeby do Rzymu przyjechać już po spowiedzi.  


W związku, że nie wszyscy pielgrzymi będą mogli w czasie liturgii kanonizacyjnej przystąpić do Komunii, w kościele św. Stanisława BM, jak też w kościele Ducha Świętego (La Chiesa di Santo Spirito in Sassia), będzie można w każdej chwili przez całą niedzielę przystąpić do Komunii Świętej. Wiele grup zamówiło sobie możliwość odprawiania Mszy świętych.


O godz. 10.00 na Placu św. Piotra odbędzie się Liturgia kanonizacyjna. Poprzedzi ją wspólna Koronka do Bożego Miłosierdzia, podobnie jak było to na beatyfikacji w roku 2011. Na Mszy św. być może pojawi się emerytowany papież Benedykt XVI, który został zaproszony. Na pewno obecne będą dwie kobiety, których uzdrowienie uznano za cuda przypisywane wstawiennictwu Jana Pawła II w jego procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym. Są to francuska zakonnica Marie Simon-Pierre i Floribeth Mora Diaz z Kostaryki. Na plac przyniesione zostaną także relikwiarze obu Papieży. Relikwiarz Jana Pawła II będzie ten sam co na liturgii beatyfikacyjnej, natomiast specjalnie wykonany relikwiarz Jana XXIII będzie do niego bliźniaczo podobny.


Ks. Federico Lombardi zaprosił wiernych, by bez obawy przyjechali na uroczystości do Rzymu.


Liturgii dziękczynnej na Placu św. Piotra w poniedziałek 28 kwietnia przewodniczyć będzie o godz. 10.00  archiprezbiter bazyliki watykańskiej kard. Angelo Comastri.


Przewidziane są także wydarzenia o charakterze kulturalnym. Jednym z nich są np. w sobotę, 26 kwietnia wieczorem ma się odbyć w Chiesa Nuova koncert, podczas którego Stanisław Sojka wykona Tryptyk Rzymski. Z kolei w poniedziałek 28 kwietnia wieczorem w bazylice Matki Bożej Wiekszej jest przewidziany koncert zorganizowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska jako dziękczynienie za pontyfikat Jana Pawła II i za kanonizację.


Program kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII w Rzymie


sobota 26 kwietnia 2014 - Rzym
od godz. 21.00 - nocne czuwanie w oczekiwaniu na Kanonizacje


niedziela 27 kwietnia 2014 - Watykan - Plac Św. Piotra
(przypuszczalnie) godz. 5.00 - Otwarcie wejść do sektorów na Placu Św. Potra
godz. 10.00 - Msza Św. Kanonizacyjna papieży Jana Pawła II i Jana XXIII

poniedziałek 28 kwietnia 2014 - Watykan - Plac Św. Piotra
godz. 10.00 - Msza Św. dziękczynna dla pielgrzymów z Polski w podziękowaniu za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII


TVP pokaże kanonizację Jana XXIII i Jana Pawła II


Dla osób które nie będą mogły przybyć na kanonizację papieży do Rzymu informujemy o możliwości śledzenia uroczystości kanonizacyjnych przez środki społecznego przekazu, przede wszystkim w telewizji, radu i w Internecie.


Z Centrum Informacji TVP możemy się dowiedzieć, że propozycja Telewizji Polskiej związana z obchodami kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II to transmisja mszy kanonizacyjnej dwóch papieży, „Poranki TVP INFO” z Watykanu i „Wiadomości” z Rzymu, cykl „Metr od świętości”, a także wyjątkowe koncerty, filmy, specjalne wydania programów, liczne relacje i gorące komentarze oraz nowy serwis pod adresami: kanonizacja.tvp.pl i kanonizacjajp2.tvp.pl .


W związku z kanonizacją TVP proponuje również wyjątkowe koncerty. Pierwszy 26 kwietnia o godz. 20:55 z Łagiewnik pokaże TVP1 – „Kolory Miłosierdzia”, którego scenariusz zbudowany będzie wokół motywu wędrówek z Janem Pawłem II przez wszystkie kontynenty, po których pielgrzymował papież Polak. Drugi – „Tu zaczęła się Polska”– koncert Placido Domingo – 27 kwietnia o godz. 19:05 (cz. I) i 22:50 (cz. II) pokaże TVP2. Placido Domingo po raz pierwszy w Polsce wykona utwory napisane do poezji Karola Wojtyły i zaprezentowane na płycie „Amore Infinito”.


Ofertę filmów dokumentalnych na Antenach TVP otworzy cykl „Metr od świętości” Przemysława Hausera. Unikalny serial dokumentalno-fabularny – o prywatnym życiu papieża Polaka widzianego oczami jego osobistego fotografa Arturo Mari – będzie emitowany w TVP1 od 28 marca do 26 kwietnia o godz. 16:45 (30 odc. po 5 min.). TVP1 pokaże także m.in.: „Cud na Kostaryce” Elżbiety Ruman 18 kwietnia o godz. 20:15 (o Floribeth Mora Diaz, której uzdrowienie z tętniaka mózgu zostało uznane przez papieża Franciszka za cud przypisywany wstawiennictwu Jana Pawła II); „Nasz profesor papieżem” Grzegorza Linkowskiego 19 kwietnia o godz. 10:20 (o 24-letniej pracy Karola Wojtyły na Wydziale Filozoficznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Katedrze Etyki); „Papieskie Okno. Franciszkańska 3” Piotra Kota 20 kwietnia o godz. 9:20 (nieznane dotąd nagrania ze spotkań Jana Pawła II z młodzieżą, w oknie na Franciszkańskiej 3); „Jan XXIII” Leszka Wasiuty 21 kwietnia o godz. 12:20 (sylwetka papieża, który zmienił oblicze Kościoła katolickiego w XX wieku) oraz „Santo Subito. Relikwie i pamięć” Grzegorza Tomczaka 26 kwietnia o godz. 12:25 (wątki z życia Jana Pawła II w kontekście wyznań osób duchownych, które pełniły funkcje drugich sekretarzy papieża).  


Ofertę telewizji publicznej, dotyczącą kanonizacji dwóch papieży, uzupełnią propozycje TVP Kultura, w tym m.in. Teatr Telewizji – „Narty Ojca Świętego” Jerzego Pilcha w reżyserii Piotra Cieplaka – 22 kwietnia o godz. 20:20.  


TVP Historia natomiast zaprasza m.in. na cykl „Papieskie pielgrzymki do Polski” (od 19 do 25 kwietnia) oraz dni specjalne (2, 20, 21, 26 i 27 kwietnia), podczas których emitowane będą filmy dokumentalne przypominające biografię papieża Jana Pawła II.

 
Z kolei TVP Regionalna w kwietniu w paśmie reportażowo-filmowym zaprezentuje cykl kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży poświęconych postaci Ojca Świętego Jana Pawła II, na który złożą się materiały powstałe w ośrodkach regionalnych TVP w latach 1990 – 2011. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć m.in.: „Ołtarz i jego okolice” – reportaż opowiadający o przygotowaniach do wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Warszawie w roku 1999 z udziałem głównego projektanta prof. Jerzego Kaliny; „Papieskim szlakiem – Jan Paweł II na Mazowszu” – reportaż przypominający miejsca, które odwiedził Jan Paweł II – Niepokalanów, Płock, Radom i Siedlce; „Śladami Karola Wojtyły” – reportaż przygotowany w ośrodku rzeszowskim TVP ukazujący związki papieża z Małopolską; „Małopolska – miejsca serdeczne Jana Pawła II” – reportaż z TVP Kraków o miejscach w Małopolsce, do których Ojciec Święty miał szczególny sentyment; „Jan Paweł II wśród nas i dla nas” – reporterski zapis wizyt papieża na Dolnym Śląsku. Ponadto TVP Regionalna, począwszy od 29 marca w weekendy przypomni cykl „Od początku do końca, czyli projekt życia Jana Pawła II”, a w kwietniowe soboty i niedziele pokaże premierowy serial dokumentalny „Fatima i świat” (8 odc. po 52 min.).  Niespodziankę dla najmłodszych w związku z kanonizacją przygotował dziecięcy kanał tematyczny telewizji publicznej. TVP ABC 27 kwietnia wyemituje premierowy odcinek nowej serii dla dzieci „Aureola – od Stanisława do Karola”. Będzie to seria o najbardziej znanych polskich świętych. Odcinek opowie o świętym Janie Pawle II, który właśnie w tym dniu zostanie kanonizowany. W związku z uroczystością kanonizacji papieża Jana Pawła II Telewizja Polska 24 marca udostępni specjalny serwis kanonizacjajp2.tvp.pl, w którym znajdą się transmisje mszy oraz uroczystości kanonizacyjnych, relacje z Watykanu, a także rozmowy w studiu telewizyjnym, dzięki którym internauci będą mogli wirtualnie uczestniczyć w uroczystości na Placu św. Piotra.  


Ważną częścią serwisu jest również bogate bezpłatne archiwum papieskie. Tworzą je filmy dokumentalne oraz fragmenty papieskich homilii, które Jan Paweł II wygłaszał podczas swoich pielgrzymek do Ojczyzny. W serwisie papieskim już można obejrzeć takie filmy jak „Zwykły, święty człowiek”, „Nasz wujek – Karol Wojtyła” czy „Powrót”, jak również przypomnieć sobie uroczystość beatyfikacji Jana Pawła II. Na stronie zamieszczono też mapę, która pozwala prześledzić dokładnie papieski szlak pielgrzymkowy w Ojczyźnie, a także przeczytać, o czym Ojciec Święty nauczał w poszczególnych miastach odwiedzanych na przestrzeni swego pontyfikatu.



Źródło:
;