Imieniny: Iwony, Dezyderego, Kryspina

Wydarzenia: Światowy Dzień Żółwia

Wspomnienia

Program obchodów 40. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową

 fot. mat. pras.

Pod hasłem „Musicie być mocni mocą wiary, nadziei i miłości”, zaczerpniętym z homilii Jana Pawła II wygłoszonej na krakowskich Błoniach podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 roku, odbędą się w Krakowie obchody 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Cykl wydarzeń religijnych, kulturalnych i naukowych zostanie zainaugurowany 18 maja, w 98. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, a ich kulminacja nastąpi w październiku.

 

Obchody centralne

Główne uroczystości związane z obchodami jubileuszu 40-lecia pontyfikatu św. Jana Pawła II odbędą się w październiku. Będą one miały charakter ogólnopolskiego dziękczynienia za życie i posługę papieża, który zmienił oblicze świata, a nam, jego rodakom, przywrócił poczucie wolności i uczył, jak ją zagospodarować, by przynosiła błogosławione owoce w życiu wspólnotowym i osobistym Polaków. W Sanktuarium na Białych Morzach, powstałym dla upamiętnienia dziedzictwa Jana Pawła II, 16 października zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna z udziałem Episkopatu Polski i najwyższych władz państwowych.

Wieczorem tego samego dnia zaplanowany jest koncert artystów scen polskich dla uczczenia Papieża Polaka, który odbędzie się na Rynku Głównym w Krakowie. Poprzedzi go mapping na murach Pałacu Arcybiskupów Krakowskich oraz uroczyste odsłonięcie odrestaurowanego Okna Papieskiego.

W niedzielę 14 października, kiedy to w Kościele w Polsce obchodzony jest tradycyjnie Dzień Papieski, odbędzie się wyjątkowe spotkanie ze świadkiem wielkiego pontyfikatu – kard. Stanisławem Dziwiszem, który podzieli się swoimi wspomnieniami z niemal czterdziestu lat służby u boku świętego Papieża. Wieczornica z osobistym sekretarzem Jana Pawła II zaplanowana   jest na Białych Morzach przede wszystkim z myślą o młodych ludziach, którzy wielkie wydarzenia pontyfikatu polskiego Papieża znają jedynie z opowieści i dokumentów.

Uroczyste dziękczynienie w papieskim Sanktuarium na Białych Morzach trwać będzie od 16 października, a zakończy się odpustem ku czci św. Jana Pawła II, 22 października, w dniu liturgicznego wspomnienia Świętego. W tych dniach do Sanktuarium zostaną zaproszeni przedstawiciele wszystkich stanów i grup społecznych.

Archidiecezjalna Pielgrzymka do grobu św. Jana Pawła II w Rzymie

Pielgrzymka dziękczynna Archidiecezji Krakowskiej za pontyfikat Jana Pawła II rozpocznie się we wtorek 9 października o 10.00 Mszą św. w Bazylice Santa Maria Maggiore pod przewodnictwem kard. Stanisława Ryłki. Wieczorem tego samego dnia zaplanowany jest uroczysty koncert, organizowany w murach bazyliki przez metropolitę krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego.

W środę 10 października pielgrzymi wezmą udział w Audiencji Generalnej z Ojcem Świętym na Placu św. Piotra w Rzymie, a w południe będą modlić się na Mszy św. w kościele Świętego Ducha, pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Dziękczynne pielgrzymowanie Archidiecezji Krakowskiej zakończy się w czwartek 11 października Mszą św. w Bazylice św. Piotra pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego.  W pielgrzymce może uczestniczyć każda parafia, wspólnota, stowarzyszenie, fundacja itd. Każda grupa pragnąca uczestniczyć w obchodach Archidiecezjalnych powinna zgłosić swój  udział na email 40jp2@diecezja.pl.

Ponadto jest możliwość przyłączenia się do grup organizowanych przez Duszpasterstwa Archidiecezjalne. Kontakt: Duszpasterstwo Rodzin (+48 12 628 81 49, +48 12 628 81 50, e-mail: wdr@diecezja.pl) oraz w Duszpasterstwo Młodzieży (ks. Marcin Rozmus, tel.694-165-616, e-mail: duszpasterzmlodziezy@diecezja.pl

Inne wydarzenia

Od maja do października jubileusz 40-lecia pamiętnego konklawe, które wybrało papieża z dalekiego kraju, obchodzony będzie we wspólnotach, parafiach, sanktuariach i innych miejscach związanych w Archidiecezji Krakowskiej z Janem Pawłem II. Charakter dziękczynny za wydarzenia z października 1978 roku będą miały również coroczne pielgrzymki, jak Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę od 6 - 11 sierpnia czy Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej w dniu 16 września 2018r.

22 września do Sanktuarium św. Jana Pawła II pielgrzymować będą młodzi. Podczas Spotkania Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej (SMAK)  młodzi będą dziękować za pontyfikat inicjatora i patrona Światowych Dni Młodzieży podczas Mszy św. i koncertu ewangelizacyjnego. 4 października w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej zostanie otwarta okolicznościowa wystawa „… I ODNOWIŁ OBLICZE ZIEMI – w 40. rocznicę wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Papieża – Jana Pawła II”.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II i Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie organizują w dniu 17 października Międzynarodową Konferencję „Veritatis Splendor” z udziałem naukowców, hierarchów i autorytetów duchowych z różnych stron świata. Ich refleksja będzie przebiegała pod hasłem: „Jan Paweł II – papież, który zmienił oblicze Europy i świata”.

Pragniemy wszystkich zaprosić do rodzinnego domu Ojca Świętego św. Jana Pawła II w Wadowicach 17 października.

Organizatorzy wydarzeń: Archidiecezja Krakowska, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie.                                                                      

Oceń treść:
Źródło:
  1. Oglądałem trochę wczorajszego Koncertu w Bazylice Mariackiej w Gdańsku w 40 rocznicę wyboru Papieża Jana Pawła 2 na stolicę Piotrową i muszę powiedzieć że cieszy mnie że taka idea Pani Alicji Węgorzewskiej oraz za pewne władz Gdańska i innych ludzi złożyła się na to że tak piękny Koncert ku czci Papieża Polaka odbywa się w Gdańsku gdzie papież również był obecny oraz że ludzie tak licznie przybyli aby wesprzeć tą przepiękną idę. Szkoda że nie mogłem wczoraj uczestniczyć w tak pięknym wydarzeniu. Mam również Pytanie czy Podobne Koncerty i wydarzenia jak w Krakowie Rzymie czy Gdańsku będą się odbywać w Gdyni?

;