Imieniny: Gawla, Ambrozego

Wydarzenia: Światowy Dzień Chleba

Wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej; 40. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża

Wspomnienia

Program obchodów 40. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową

 fot. mat. pras.

Pod hasłem „Musicie być mocni mocą wiary, nadziei i miłości”, zaczerpniętym z homilii Jana Pawła II wygłoszonej na krakowskich Błoniach podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 roku, odbędą się w Krakowie obchody 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Cykl wydarzeń religijnych, kulturalnych i naukowych zostanie zainaugurowany 18 maja, w 98. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, a ich kulminacja nastąpi w październiku.

 

Obchody centralne

Główne uroczystości związane z obchodami jubileuszu 40-lecia pontyfikatu św. Jana Pawła II odbędą się w październiku. Będą one miały charakter ogólnopolskiego dziękczynienia za życie i posługę papieża, który zmienił oblicze świata, a nam, jego rodakom, przywrócił poczucie wolności i uczył, jak ją zagospodarować, by przynosiła błogosławione owoce w życiu wspólnotowym i osobistym Polaków. W Sanktuarium na Białych Morzach, powstałym dla upamiętnienia dziedzictwa Jana Pawła II, 16 października zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna z udziałem Episkopatu Polski i najwyższych władz państwowych.

Wieczorem tego samego dnia zaplanowany jest koncert artystów scen polskich dla uczczenia Papieża Polaka, który odbędzie się na Rynku Głównym w Krakowie. Poprzedzi go mapping na murach Pałacu Arcybiskupów Krakowskich oraz uroczyste odsłonięcie odrestaurowanego Okna Papieskiego.

W niedzielę 14 października, kiedy to w Kościele w Polsce obchodzony jest tradycyjnie Dzień Papieski, odbędzie się wyjątkowe spotkanie ze świadkiem wielkiego pontyfikatu – kard. Stanisławem Dziwiszem, który podzieli się swoimi wspomnieniami z niemal czterdziestu lat służby u boku świętego Papieża. Wieczornica z osobistym sekretarzem Jana Pawła II zaplanowana   jest na Białych Morzach przede wszystkim z myślą o młodych ludziach, którzy wielkie wydarzenia pontyfikatu polskiego Papieża znają jedynie z opowieści i dokumentów.

Uroczyste dziękczynienie w papieskim Sanktuarium na Białych Morzach trwać będzie od 16 października, a zakończy się odpustem ku czci św. Jana Pawła II, 22 października, w dniu liturgicznego wspomnienia Świętego. W tych dniach do Sanktuarium zostaną zaproszeni przedstawiciele wszystkich stanów i grup społecznych.

Archidiecezjalna Pielgrzymka do grobu św. Jana Pawła II w Rzymie

Pielgrzymka dziękczynna Archidiecezji Krakowskiej za pontyfikat Jana Pawła II rozpocznie się we wtorek 9 października o 10.00 Mszą św. w Bazylice Santa Maria Maggiore pod przewodnictwem kard. Stanisława Ryłki. Wieczorem tego samego dnia zaplanowany jest uroczysty koncert, organizowany w murach bazyliki przez metropolitę krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego.

W środę 10 października pielgrzymi wezmą udział w Audiencji Generalnej z Ojcem Świętym na Placu św. Piotra w Rzymie, a w południe będą modlić się na Mszy św. w kościele Świętego Ducha, pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Dziękczynne pielgrzymowanie Archidiecezji Krakowskiej zakończy się w czwartek 11 października Mszą św. w Bazylice św. Piotra pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego.  W pielgrzymce może uczestniczyć każda parafia, wspólnota, stowarzyszenie, fundacja itd. Każda grupa pragnąca uczestniczyć w obchodach Archidiecezjalnych powinna zgłosić swój  udział na email 40jp2@diecezja.pl.

Ponadto jest możliwość przyłączenia się do grup organizowanych przez Duszpasterstwa Archidiecezjalne. Kontakt: Duszpasterstwo Rodzin (+48 12 628 81 49, +48 12 628 81 50, e-mail: wdr@diecezja.pl) oraz w Duszpasterstwo Młodzieży (ks. Marcin Rozmus, tel.694-165-616, e-mail: duszpasterzmlodziezy@diecezja.pl

Inne wydarzenia

Od maja do października jubileusz 40-lecia pamiętnego konklawe, które wybrało papieża z dalekiego kraju, obchodzony będzie we wspólnotach, parafiach, sanktuariach i innych miejscach związanych w Archidiecezji Krakowskiej z Janem Pawłem II. Charakter dziękczynny za wydarzenia z października 1978 roku będą miały również coroczne pielgrzymki, jak Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę od 6 - 11 sierpnia czy Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej w dniu 16 września 2018r.

22 września do Sanktuarium św. Jana Pawła II pielgrzymować będą młodzi. Podczas Spotkania Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej (SMAK)  młodzi będą dziękować za pontyfikat inicjatora i patrona Światowych Dni Młodzieży podczas Mszy św. i koncertu ewangelizacyjnego. 4 października w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej zostanie otwarta okolicznościowa wystawa „… I ODNOWIŁ OBLICZE ZIEMI – w 40. rocznicę wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Papieża – Jana Pawła II”.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II i Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie organizują w dniu 17 października Międzynarodową Konferencję „Veritatis Splendor” z udziałem naukowców, hierarchów i autorytetów duchowych z różnych stron świata. Ich refleksja będzie przebiegała pod hasłem: „Jan Paweł II – papież, który zmienił oblicze Europy i świata”.

Pragniemy wszystkich zaprosić do rodzinnego domu Ojca Świętego św. Jana Pawła II w Wadowicach 17 października.

Organizatorzy wydarzeń: Archidiecezja Krakowska, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie.                                                                      

Oceń treść:
Źródło:
  1. Oglądałem trochę wczorajszego Koncertu w Bazylice Mariackiej w Gdańsku w 40 rocznicę wyboru Papieża Jana Pawła 2 na stolicę Piotrową i muszę powiedzieć że cieszy mnie że taka idea Pani Alicji Węgorzewskiej oraz za pewne władz Gdańska i innych ludzi złożyła się na to że tak piękny Koncert ku czci Papieża Polaka odbywa się w Gdańsku gdzie papież również był obecny oraz że ludzie tak licznie przybyli aby wesprzeć tą przepiękną idę. Szkoda że nie mogłem wczoraj uczestniczyć w tak pięknym wydarzeniu. Mam również Pytanie czy Podobne Koncerty i wydarzenia jak w Krakowie Rzymie czy Gdańsku będą się odbywać w Gdyni?

;