Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

Wydarzenia: Dzień Metalowca

Polska

Program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Msze św., apele pamięci, uroczystości pod pamiątkowymi tablicami składają się na bogaty program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 1 marca po raz piąty obchodzone będzie święto żołnierzy niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawili się fali sowietyzacji Polski po zakończeniu II wojny światowej.

 

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych uczczona zostanie m. in. Mszą św. celebrowaną przez abp Henryka Hosera o godz. 12.30 w praskiej katedrze św. Michała i Floriana (ul. Floriańska 3). Podczas Mszy św. zostanie wręczony medal „Zło Dobrem Zwyciężaj”. Nstępnie pod Dębem Katyńskim odbędzie się apel pamięci.

Eucharystia w intencji Żołnierzy Wyklętych odprawiona zostanie także w południe, w warszawskiej katedrze polowej.

O godz. 11:30 w kościele Matki Bożej Królowej Aniołów na warszawskim Bemowie odprawiona zostanie Msza św. w intencji członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” i wszystkich żołnierzy WiN, zamordowanych w więzieniu na Mokotowie. O godz. 13.30 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych u zbiegu ulic Żołnierzy Wyklętych i Pirenejskiej.

Wieczorem, o godz. 19.00 w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela będzie odprawiona Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. Eucharystię poprzedzi apel poległych na placu Piłsudskiego o godz. 17.00.
Znicze pamięci zapłoną w wielu miejscach upamiętnień i pochówków bohaterów podziemia niepodległościowego. W sobotę, 28 lutego o godz. 10.00 w kwaterze „Ł”, na Powązkach Wojskowych wkopanych zostanie 36 brzozowych krzyży, dla upamiętnienia zidentyfikowanych ofiar komunistycznego reżimu. O godz. 10:30 na Cmentarzu Bródnowskim zostaną złożone kwiaty. O godzinie 15.00 pod pomnikiem generała „Nila” , przed kościołem pod wezwaniem św. Ojca Pio (ul. gen. Fieldorfa „Nila” Wał Miedzeszyński) zapłoną znicze.

W niedzielę o godz. 9.00 odbędzie się ceremonia złożenia wieńców na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w kwaterze „Ł”, oraz na grobach Jerzego Ślaskiego oraz Adama Boryczki. O godz. 10.00 na ul. Strzeleckiej 8 odbędzie się uroczystość złożenia wieńców przed tablicą upamiętniającą torturowanych i pomordowanych ofiar reżimu komunistycznego. Godzinę później kwiaty zostaną złożone także pod tablicą pamiątkową umieszczoną na murze aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej, miejsca stracenia m. in. rtm. Witolda Pileckiego i gen. Augusta Fieldorfa „Nila”.

O godz. 12.00 przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta zmiana posterunku honorowego.
Uroczystościom upamiętniającym towarzyszą także liczne przedsięwzięcia kulturalne, związane z historią bohaterów niepodległościowego podziemia.

W sobotę w godz. 11.00-21.00 w Auli XIV LO im. Stanisław Staszica (ul. Nowowiejska 37a) odbędzie się IV Warszawski Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych „Jeszcze się Polska o nas upomni”, w którym przewidziano 12 projekcji oraz spotkania z reżyserami: Aliną Czerniakowską i Dariuszem Walusiakiem, a także quiz historyczny dla młodzieży.

O godz. 17.00 w Domu Kultury „Ochota” (ul. Grójecka 75) odbędzie się pokaz autorski filmów Arkadiusza Gołębiewskiego „Dzieci kwatery Ł” i „Tropem Wyklętych” oraz prezentacja Grupy Historycznej Zgrupowania Radosław i materiałów Fundacji Niepodległości.

O godz. 18.00 w Sali teatralnej pod prezbiterium Kościoła Wszystkich Świętych przy Placu Grzybowskim odbędzie się premierowy pokaz filmu „Odkrywanie kart historii warszawskiej Pragi” oraz koncert „Dla Żołnierzy Wyklętych”.

W przeddzień święta w Domu Parafialnym przy parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, pełnomocnikiem prezesa IPN ds. poszukiwań nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego, prowadzącym badania m. in. w kwaterze „Ł” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Spotkanie poprzedzi Msza św.

1 marca w godz. 9.00-15.00 w Parku Skaryszewskiego odbędzie się bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” jest to projekt ogólnopolski realizowany w 81 miastach.

O godz. 11:00 z Placu Zamkowego w Warszawie, po raz trzeci wyruszy rowerowa „Masa Krytyczna” pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zapraszamy do wspólnego przejazdu pod Pomnik Męczenników Terroru Komunistycznego na warszawskim Służewie. Prawie 20-kilometrowa trasa, obejmować będzie miejsca związane z tragiczną historią bohaterów powojennego podziemia niepodległościowego. Wydarzenie to, którego współorganizatorem jest Biuro Edukacji Publicznej IPN, będzie częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

O godz. 19:30 odbędzie się wielki koncert „Panny Wyklęte”. Zagrają i zaśpiewają Dariusz Malejonek, zespół Maleo Reggae Rockers oraz świetne polskie wokalistki m.in. Kasia Kowalska, Halina Mlynkova i Marika. Utwory wykonywane w czasie koncertu powstały w oparciu o powojenne losy kobiet „Wyklętych” – bojowniczek powojennego podziemia niepodległościowego.

Źródło:
;