Imieniny: Zyty, Teofila, Felicji

Wydarzenia: Dzień Grafika i Rysunku Graficznego

Małopolska

Projekt zagospodarowania zalewu Bagry zwyciężył w budżecie obywatelskim

widok krakowa od strony południowej fot. Krzysztof Petela Widok Krakowa od strony południowej

Ponad 32 tysiące – tyle głosów oddali krakowianie w IV edycji budżetu obywatelskiego Krakowa. Mieszkańcy decydowali o losie 319 projektów: 111 ogólnomiejskich i 208 dzielnicowych. Jedynką w części ogólnomiejskiej okazał się projekt zagospodarowania zalewu Bagry – z przewagą prawie 6 tysięcy głosów nad swoim bezpośrednim rywalem.

 

Frekwencja wyniosła 5%. Sporo głosów oddanych na kartach do głosowania okazało się nieważnych – aż 25,78%. Główne przyczyny to brak imienia lub nazwiska, niewskazanie dzielnicy, nieprawidłowy pesel, nieprawidłowy numer projektu.

W części ogólnomiejskiej najwięcej, bo ponad 13 tys. mieszkańców zagłosowało na projekt „Zalew Bagry – zagospodarowanie”, który zakłada rewitalizację wschodniej części zalewu, tak by mógł on służyć krakowianom do celów rekreacyjno-wypoczynkowych przez cały rok. Projekt przewiduje budowę ciągu pieszego od plaży do kładki nad torami kolejowymi, małej architektury, oświetlenia, toalet, przebieralni, zorganizowanie bezpiecznego kąpieliska wraz z niezbędną infrastrukturą, miejsc postojowych oraz wybiegu dla psów. Być może w okresie zimowym zostanie tam uruchomione lodowisko. Do realizacji tych planów potrzebna jest kwota 3 mln zł. Drugie miejsce zajął projekt „100 drzew dla każdej dzielnicy!” (7765 głosów, kwota: 1 665 000,00 zł), a trzecie – „Łączymy Parki Krakowa – z dzielnicy I, IV, V, VI, VII do Ojcowa” (6779 głosów, kwota 1 470 000,00 zł).

Ostateczna lista zadań do realizacji w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zostanie podana do publicznej wiadomości w późniejszym terminie, po podpisaniu przez Prezydenta Miasta Krakowa zarządzenia w sprawie zatwierdzenia listy zadań o charakterze ogólnomiejskim do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego miasta Krakowa oraz po podjęciu przez wszystkie Rady Dzielnic zaangażowane w proces budżetu obywatelskiego stosownych uchwał.

Zgodnie z harmonogramem budżetu obywatelskiego zatwierdzenie listy projektów do realizacji oraz ich upublicznienie powinno nastąpi nie później niż do 31 lipca br.

Oceń treść:
Źródło:
;