Imieniny: Czeslawa, Agnieszki, Mariana

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy

Polska

Prymas Polski: Naszym zadaniem jest poszukiwanie prawdy, zgody i jedności

prymas polak fot. Episkopat.pl

Naszym zadaniem było, jest i będzie poszukiwanie prawdy, zgody i jedności w przestrzeni międzynarodowej, w życiu naszej Ojczyzny i w tych najmniejszych wspólnotach jakimi są nasze rodziny i lokalne społeczności. Takiej postawy uczył nas Jan Paweł II – powiedział abp Wojciech Polak, Prymas Polski podczas Noworocznego Spotkania Przedstawicieli Kościołów i Związków Wyznaniowych z Parą Prezydencką. Miało ono miejsce we wtorek, 14 stycznia, w Pałacu Prezydenckim.

 

Na doroczne spotkanie przedstawicieli Kościołów i związków wyznaniowych zostali zaproszeni m.in. hierarchowie oraz wierni Kościoła Rzymskokatolickiego, przedstawiciele wspólnoty żydowskiej, wspólnoty muzułmańskiej, hierarchowie oraz wierni Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, hierarchowie duszpasterstw polowych oraz przedstawiciele Kościoła Zielonoświątkowego, Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, przedstawiciele Aliansu Ewangelicznego w Rzeczypospolitej Polskiej, a także: przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych.

Zebranych powitał Prezydent Andrzej Duda i złożył wszystkim noworoczne życzenia. W swoim przemówieniu podkreślił, że to spotkanie przypomina o historycznym wymiarze naszej Ojczyzny, o tym, że na przestrzeni wieków w Polsce mieszkali ludzie wielu narodowości, wielu wyznań i kultur, tu znajdowali swoje miejsce, osiedlali się i przynosząc swoją tradycję, wplatali się w to, co dzisiaj nazywamy kulturą polską. Prezydent podziękował też wszystkim wspólnotom religijnym w Polsce, że potrafią żyć w pokoju i otwartości na dialog.

W imieniu Kościoła katolickiego w Polsce różnych obrządków przemówienie wygłosił abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Przypomniał on m.in. obchodzoną w ubiegłym roku 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. „Tym bardziej naszym zadaniem było, jest i będzie poszukiwanie prawdy, zgody i jedności” – powiedział. Nawiązał też do przypadającego w tym roku 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II i podkreślił, że „trzeba nam na nowo usłyszeć jego wołanie o solidarność, o zaprzestanie bratobójczej walki, o wspólne dźwiganie brzemienia, razem, jeden i drugi, nigdy jeden przeciw drugiemu”. Przywołując zaś postać   kard. Stefana Wyszyńskiego, dodał, że jego beatyfikacja „jest nie tylko oczekiwanym od dawna radosnym wydarzeniem, ale szczególnym znakiem Bożej Opatrzności, który trzeba nam z wdzięcznością przyjąć i właściwie odczytać”.

O tym, że spotkania przedstawicieli różnych religii są okazją do wspólnej radości mówił w  imieniu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej jej dyrektor ks. Grzegorz Giemza. „Kiedy jesteśmy razem, mamy okazję się cieszyć. To okazja zaczynania czegoś nowego” – podkreślał i dodawał, że bycie życzliwymi dla siebie ma moc zmian. Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich w imieniu społeczności żydowskiej podkreślił, że wiara w Boga pomaga przeżyć trudne czasy.  Dodał też, że wielką odpowiedzialnością jest to, jak wykorzystamy dobre czasy.

Następnie zabrał głos mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Życzył on wszystkim błogosławieństwa, pomyślności i jak najwięcej wspólnych działań dla pokoju. Również pokoju oraz otwartości i przychylności wobec innych ludzi życzył Grzegorz Kuprianowicz, współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Na zakończenie spotkania przekazał on życzenia z okazji nowego roku w językach tych społeczności, które właśnie 14 stycznia go świętują.

Oceń treść:
Źródło:
;